66 години от създаването на 25 ИАП и 15 години от закриване на Чешнегирово

Pan.bg 18 юни 2017 | 09:50 views (1877) commentaries(0)
img
Музей на авиацията - Крумово

На 17 юни 1951 г. със Заповед № 856 на министъра на отбраната на летище Граф Игнатиево е сформиран 25-и изтребителен авиационен полк(ИАП) в състава на 1-ва изтребителна дивизия. За командир е назначен капитан Желязко Нанев Желязков Полкът е въоръжен със самолети ПО-2, ЯК-11 и ЛАЗ-7. Първите реактивни самолети ЯК-17 и ЯК-23 постъпват в края на 1951 г. През месец октомври същата година поделението е пребазирано на летище Толбухин.
Със Заповед №-077/13.09.1955 г. на министъра на отбраната 25 ИАП е включен в състава на 10-а изтребителна дивизия и пребазиран на летище Граф Игнатиево. През 1956 г. полкът се превъоръжава със самолети МиГ-15. В резултат на реорганизацията на ВВС от 1 февруари 1961г. и създаването на фронтова авиация полкът се преименува в 25-и изтребително-бомбардировъчен авиополк в състава на 10-а изтребително-бомбардировъчна авиодивизия. В курсовете по бойна подготовка са включени наред с изтребителните задачи и задачи за нанасяне на удари по земни и морски цели. Започва въоръжаването със самолети МиГ-17. На 30 септември 1961 г. е сформиран 10-и смесен авиационен корпус (САК) включващ в състава си 25 изтребително-бомбардировъчен авиополк. На 15 октомври 1961 г. полкът се пребазира на новопостроеното летище Чешнегирово.
Подготовката на летателния, инжинерно- техническия и осигуряващ състав се провежда съгласно курсовете за бойна подготовка на изтребителната и изтребително- бомбардировъчна авиация. Летателният състав е подготвен за водене на бойни действия във всички метеорологични условия, денем и нощем, над суша и море. До 1975 г. се носи непрекъснато бойно дежурство денем в прости и сложни условия. Поддържа се непрекъсната подготовка за полети на големи, малки и пределно малки височини, над суша и море.
През 1976 г. в 25 изтребително-бомбардировъчен авиополк постъпва на въоръжение самолет трето поколение – свръхзвуковият самолет с променлива геометрия на крилото МиГ-23БН. На 19 февруари 1976 г. полк. Васил Величков и подп. Белков със самолет МиГ-23УБ с б.номер 020 кацат на летище Чешнегирово, след тях кацат три самолета МиГ-23БН. Самолетът е с възможности за преодоляване противовъздушната отбрана на свръхзвукова скорост на малка височина, бордовото оборудване позволява полети в автоматични режими на управление, управляемото конвенционално и специално (ядрено) въоръжение дава нови способности на Българската армия. Подготовката на летателния и техническия състав първоначално се извършва в СССР и впоследствие се провежда в България. До 1978 г. полкът е напълно превъоръжен със самолет МиГ-23БН. Постигнатата висока степен на подготовка позволява да се участва във всички крупни учения, провеждани на територията на България и страните от Варшавския договор: ТУНДЖА, ГРАНИТ, МАРИЦА, САКАР, БАЛКАН, ЩИТ.
Със Заповед №-070/22.02.1993 г. на командуващия на ВВС, считано от 01.05.1993 г. в авиополка се въвежда базова организационна структура и се преименува в 25 изтребително-бомбардировъчна авиобаза. С подписването на Договора за ограничение на въоръжените сили (ДОВСЕ) започва съкращението на българската авиация. Двадесет и пети изтребително-бомбардировъчен авиополк провежда летателна дейност до 2001 г. Със Заповед №0108/07.06.2002 г. на командира на кТА на 14 юни 2002 г. авиобазата е закрита.

Командири на авиополк, авиобаза:

1. Капитан Желязко Нанев Желязков, 17.06. 1951 – 14.11.1952 г.
2. Майор Спас Иванов Содев, 14.11.52 – 13.03.1953 г., (загинал при изпълнение на боен полет)
3. Капитан Иван Тодоров Станков, 27.06.1953 – 21.09.1955 г.
4.Майор Лазар Илиев Белухов, 01.11. 1955 – 13.02.1956 г.
5. Майор Димо Иванов Димов, 13.02. 1956 – 04.03.1957 г.
6. Майор Велчо Георгиев Велчев, 12.10.1957 – 05.11.1960 г.
7. Майор Кирил Найденов Кирилов, 1960 – 1967г.
8. Подполковник Джанко Кирилов Джанков, 14.10.1967 – 26.10.1970г.
9. Подполковник Димитър Стоянов Радев, 26.09. 1970 – 1974 г.
10. Подполковник Иван Марков Андреев, 1974 – 1975 г.
11. Подполковник Руси Йорданов Михайлов, 03.09. 1975 – 28.09.1979 г.
12. Подполковник Малчо Димитров Малчев, 28.09. 1979 – 04.10.1982 г.
13. Майор Иван Дочев Иванов, 04.10. 1982 – 01.10.1985 г.
14. Подполковник Слави Цветанов Павлов, 01.10.1985 – 8.09.1987 г.
15. Майор Калчо Танев Танев, 18.09. 1987 – 14.09.1989 г.
16. Подполковник Младен Исаев Казаков, 14.09.1989 – 25.08.1992 г.
17. Полковник Спас Ненчев Спасов, 25.08.1992г. – 01.09.1998 г.
18. Полковник Валентин Боянов Чакмаков, 01.09.1998 – 19.06.2000 г.
19. Полковник Митко Стоянов Христов, 28.06.2000 – 15.09.2001 г.
20. Полковник Златко Иванов Русимов, от 15.09.2001 – 14.06.2002 г.
loading...

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Напиши коментар

Задължителни полета*

За реклама

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Новини от агенция Xinhua

Прочети още
eXTReMe Tracker