Горещи новини
- Помирение между Франция и Италия: Макрон покани Матарела в Париж
- Стрелба в Илинойс, ранени са полицаи и цивилни
- Франция напът да премахне "майка" и "баща" от училищните документи
- Премиерска среща тушира напрежението с Либия (Обзор)
- Кой е Денис Сергеев, използвал псевдонима Сергей Федотов?
- Емил Хърсев: Парите от Венецуела са минали през две банки в еврозоната, преди да дойдат у нас
- Бойко Ноев: Отравянето на Гебрев е съчетание на български и руски интереси
- Василис Карас пее в "Арена Армеец" на 8 май
- Летища в 13 държави имат системи за лов на терористи
- Сърбия и Русия са сключили три споразумения за доставка на оръжие, говори се за още МиГ-29

В. Димитров, сп. „Клуб ОКЕАН“, снимки на автора
На 20 юни в Дома на моряка във Варна бе представена книгата „Фаровете и другите средства за навигационно осигуряване по българско черноморско крайбрежие (1878 – 1918 г.)“ Нейни автори са журналистът капитан ІІ ранг (о.з.) д-р Атанас Панайотов и д-р Мариана Кръстева – Директор на Военноморския музей.
Създаденото по идея и спонсорирано от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ) издание от 240 страници е пълноцветно, голямоформатно, луксозно и двуезично (и английски език). Основано на 35 източника, илюстрирано с повече от 400 снимки, карти и чертежи, то разказва за създаването, характеристиките и живота на 60 фара и други брегови средства за навигационно осигуряване от Освобождението до днес.
За създаването на книгата говориха Ангел Забуртов – директор на ДППИ, и авторите - Мариана Кръстева и Атанас Панайотов. Представянето неусетно премина в интересна дискусия, породена от съдържанието на книгата и значението на фаровете. Намалява ли то в ерата на съвременните технологии, или паралелно с историко-романтичната си същност и днес подпомага корабоплаването и се явява важна част от сигурността на критичната крайбрежна инфраструктура? Обстойни изказвания направиха командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев и капитан Пейчо Манолов – ветеран в областта на бреговото и крайбрежно осигуряване на корабоплаването. Стана ясно, че фаровете и аналогичните им съоръжения са предмет на двустранна отговорност и активно ползотворно взаимодействие между Хидрографската служба на ВМС и ДППИ.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/8 СЛЕДВАЩА СНИМКА


loading...
Други публикации
Напиши коментар