Горещи новини
- Ройтерс отбеляза смъртта на Стоянка Мутафова
- Круизен кораб в силна буря: Какво се случва вътре и емоциите на пътниците/ВИДЕО/
- Непрежалимата Стоянка Мутафова в няколко цитата. "Човек получава толкова много цветя два пъти в живота - когато идва и когато си отива. Аз идвам!"
- Гърция отрича споразумението за морските граници между Турция и Либия
- Правителството се събира извънредно в събота за промени в НПК
- Половината италианци искат лидер, който не се съобразява с парламент и избори
- Ще стане ли Беларус част от Русия
- Анкара: Терористите ще се завърнат
- Ракетен огън по американска военна база
- Париж подкрепи Берлин за руските дипломати

Сп. „Клуб КРИЛЕ“, Н.Димов
На 6 ноември българското правителство е взело решение за закупуване на два миночистачи-търсачи (ловци) на мини тип Tripartite (холандското обозначение тип Alkmaar) от излишъците на ВМС на Нидерландия. Стойността на сделката е 2 395 000 евро (с ДДС). Правителството упълномощава военния министър Красимир Каракачанов да подпише междуправителствено споразумение за закупуване на двата миночистачи за ВМС на България.
За намеренията за закупуване на двата кораба, построени през 1980-те години), за първи път бе обявено публично през септември 2019 г., когато заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков заяви, че общата сума на перспективната сделка ще е 3.5 милиарда евро, като от тях 1.5 милиарда ще бъдат за закупуване на ново оборудване.
Към момента ВМС на България вече разполагат с един тралчик от този клас Tripartite. Това е закупеният по споразумение от 2004 г. от белгийския ВМФ кораб М 922 Myosotis, който след ремонт от 2009 г. е в състава на българския военен флот с името "Цибър" (борден номер "32").
600-тоните миночистачи-търсачи на мини са се строили през 1980-те години по съвместен френско-белгийски-холандски проект Tripartite. Общо са построени 15 кораба от този клас за ВМС на Нидерландия и по десет за ВМС на Франция и Белгия. Към момента на въоръжение във ВМС на Холандия са останали шест миночистачи от този тип, а в тези на Белгия – пет. Те ще бъдат заменени през 2024-2025 г. с нови по-големи миночистачи-търсачи на мини, които ще бъдат построени от консорциума Belgium Naval & Robotics.
loading...
Други публикации
Напиши коментар
На 40 г. сигурно доста са ръждясали. Много сме зле.