ГОРЕЩИ НОВИНИ

image
ГОРАНОВ СЕ СОПНА НА ПЛЕВНЕЛИЕВ: Защо в бедна България бюджетът за армията да е 1,5%!
20 дек 2014 | 12:17
views(4113) commentaries(49)
Прочетете още ГОРЕЩИ НОВИНИ

Кризата в Украйна

image
Киев се забърка в нов скандал, Холандия опроверга "експертизата" за Боинга
20 дек 2014 | 15:02
views(1152) commentaries(1)

views(2063) commentaries(97) ПУТИН: ИСКАТ ДА ИЗТРЪГНАТ НОКТИТЕ И ЗЪБИТЕ НА РУСКАТА МЕЧКА
views(1524) commentaries(52) Сидеров: България стана оръжие на антируска офанзива на САЩ
views(1217) commentaries(12) РУСИЯ НЕ ЖЕЛАЕ СРЕЩА С БЪЛГАРИЯ ЗА "ЮЖЕН ПОТОК" - ЩЕ ОБЪЖДАМЕ ПО ТЕЛЕФОНА ПОЛОЖЕНИЕТО
views(627) commentaries(26) За руснаците Путин е човек на годината
views(1521) commentaries(112) Критичен ден за руската рубла

Прочетете още НОВИНИ от раздела

Коментари и анализи

image
Правителството, президентът и парламентът изоставиха армията*
21 дек 2014 | 06:38
views(318) commentaries(1)
Още коментари.

100 години Български ВВС

image
20 години от гибелта на старши лейтенант Владислав Вълчев
20 дек 2014 | 09:45
views(448) commentaries(2)
Прочетете още от 100 години Български ВВС

Новини от България

image
40 офицери завършиха стратегическия курс на Военна академия
20 дек 2014 | 11:57
views(1062) commentaries(3)
Прочетете още

Авио раздел

Авио архиви
Авио списания
БГ ВВС 1912 г.-1945 г.
БГ ВВС 1945 г.-2009 г.
БГ военни пилоти
Световни асове
Авио мемориали
Бойни самолети
Граждански самолети
Вертолети

Морски раздел

Морски архиви
БГ ВМС 1879-1944 г.
БГ ВМС 1945-2009 г.
БГ Морски флот
БГ Речен флот
Морски списания
В каюткомпанията
Непознатите кораби

Други раздели

Оръжейни архиви
Военно образование
История на България
Национална сигурност и разузнаване
Речник на военните термини и техника

Полезно

Връзки

КНИГИ

сп. КРИЛЕ

сп. ОКЕАН

сп. ОРЪЖИЕ

сп. РЕТРОСАЛОН

сп. ОКЕАН DREAMS

Други раздели

БГ летища
БГ пристанища
По Дунава
Авио бизнес
Оръжеен бизнес
Морски бизнес
Бизнес авиация
Лека авиация
Яхти
Туризъм
Моделизъм
Българските военни паметници

Брояч

eXTReMe Tracker

абонамент 2013
catalog

Кризата в Украйна: Киев се забърка в нов скандал, Холандия опроверга "експертизата" за Боинга

image Командващи на българските ВВС и на авиобазите през годините
04 ное 2009 | 23:24 | pan.bg views (22233) commentaries(14)

facebook
tweeter

РАЗДЕЛ ВТОРИ
Командващи военната авиация на България, Командири и началници
* Техните заместници
* Старши инспектори
* Началници на военно-въздушното училище
* Пилоти изпитатели

Командващи военната авиация на България
(1912 - 2002 г.)
N/ Звание, име, презиме, фамилия/ Длъжност, период
1. полковник Васил Иванов ЗЛАТАРЕВ (пилот)
Командир на въздухоплавателната дружина (1912 - 1918 г.)
2. майор Радул Михайлов МИЛКОВ (пилот)
Началник на въздухоплавателното отделение (1919 - 1920 г.)
3. капитан Иван Миланов МИЛАНОВ (пилот)
Командир на жандармерийското въздухоплавателно
отделение (1921 - ....)
4. майор Асен Йорданов АГОВ (пилот)
Началник на въздухоплаването към Министерство на
железниците (1921 - 1923 г.)
5. майор Пеньо Дончев ПОПКРЪСТЕВ (пилот)
Командир на аеропланната дружина (1924 - 1930 г.)
6. майор Иван Андреев МИХАЙЛОВ (пилот)
Началник на Дирекция на въздухоплаването (1930 - 1934 г.)
7. подполковник Георги Минев ПОПВАСИЛЕВ (пилот)
Командващ Въздушните войски (1935 - 1936 г.)
8. генерал-майор Васил Тенев БОЙДЕВ 1936-1941 г.
Командващ Въздушните войски (1936 - 1941 г.)
9. генерал-майор Димитър Василев АЙРЯНОВ
Командващ Въздушните войски (1941 - 09.09.1944 г.)
10. генерал-майор Ганчо Иванов МАНЧЕВ (пилот)
Командващ Въздушните войски (1944 - 1946 г.)
11. генерал-полковник Захари Симеонов ЗАХАРИЕВ (пилот)
Командващ ВВС (1946 -1954/ 1957 - 1959 г.)
12. генерал-лейтенант Кирил Александров КИРИЛОВ (пилот)
Командващ ВВС (1954 - 1956 г.)
13. генерал-лейтенант Добрин Димитров ДОБРЕВ (пилот)
Командващ ПВО и ВВС (1959 - 1962 г.)
14. генерал-полковник Славчо Симеонов ТРЪНСКИ
Командващ ПВО и ВВС (1963 - 1969 г.)
15. генерал-полковник Христо Стоянов ДОБРЕВ
Командващ ПВО и ВВС (1969 - 1973 г.)
16.генерал-полковник Симеон Стефанов СИМЕОНОВ (пилот)
Командващ ПВО и ВВС (1973 - 1975 г.)
17. генерал-полковник Любчо Йорданов БЛАГОЕВ (пилот)
Командващ ПВО и ВВС (1975 - 1990 г.)
18. генерал-лейтенант Илия Георгиев СИНАПОВ (пилот)
Командващ ПВО и ВВС (1990 - 1992 г.)
19. генерал-полковник Михо Димитров МИХОВ (пилот)
Командващ ПВО и ВВС (1992 - 1997 г.)
20. генерал-лейтенант Стефан Иванов ПОПОВ (пилот)
Командващ ПВО и ВВС (1997 - 1998 г.). Началник на Главния
щаб на ВВС ( 1998 - 2002 г.)


image
Щерю Щерев - командир на Добрич - 1955-58 г.
На 16.06.2011 г. почина о.з. генерал-майор Щерю Александров ЩЕРЕВ - бивш командир на авиационен полк Добрич, началник на Държавната въздухоплавателна инспекция и генерален директор на Българска гражданска авиация "Балкан". Поклонението ще се състои в понеделник, 20.06.2011 г., 12.00 ч. в храм "Свети Седмочисленици", София.

Зам.-командващ и началник-щаб на ПВО и ВВС, Зам.-командващ и Командващ авиацията на ВВС, Началник управление и др.
1. генерал-полковник Август Христов КАБАКЧИЕВ - Зам.-командващ ВВС
2. полковник Атанас Илиев АТАНАСОВ - Командващ авиацията
На 18.01.2011 година почина един от първите летци първи клас на България и бивш командващ ВВС о.з. полковник Атанас Илиев Атанасов. Поклонението ще се състои в събота, 22.01.2011 г. в храм св.Седмочислници, София, 14.30 ч Съобщението е от дъщеря му Илияна Атанасова

3. генерал-майор Александър Илиев ДЕЧЕВ - Зам.-командващ авиацията, Началник-щаб на ВВС
4. генерал-майор Благой Атанасов ЩИЛЯНОВ - Командващ авиацията на ПВО и ВВС
5. полковник Борис КАМЕНОВ Иванов - Зам.-командващ ПВО и ВВС
6. полковник Димитър Георгиев ДИМИТРОВ - Зам.-командващ ПВО и ВВС
7. генерал-майор Димитър Николов Цветков - Зам.-командващ Главния щаб на ВВС
8. полковник Драган Илиев ДРАГАНОВ - Командващ авиацията
9. генерал-лейтенант Желязко Нанев ЖЕЛЯЗКОВ - Командващ авиацията, Зам.-командващ ПВО и ВВС
10. генерал-майор Иван ДОЧЕВ Иванов - Началник на управление авиация на ВВС
11. генерал-лейтенант Иван Йорданов БИНЕВ - Зам.-командващ ПВО и ВВС
12. генерал-майор Иван Марков АНДРЕЕВ - Зам.-командващ ПВО и ВВС
13. генерал-майор Иван Николов ПАРАПУНОВ - Командващ авиацията, Зам.-началник на Главния щаб на ВВС
14. полковник Иван Николов ПОПГЕОРГИЕВ . Зам.-началник на управление авиация
15. полковник Иван Тодоров СТАНКОВ - Зам.-командващ авиацията
15. генерал-лейтенант Йордан Йорданов СТЕФАНОВ - Началник-щаб и Зам.-командващ ПВО и ВВС
16. генерал-майор Йордан Сергиев МИЛАНОВ - Началник-щаб на ПВО и ВВС
17. генерал-майор Калчо Танев ТАНЕВ - Първи зам.-началник на Главния щаб на ВВС
18. генерал-майор Кирил РАДЕВ Василев - Зам.-командващ авиацията на ВВС
19. генерал-майор Константин Георгиев УЗУНСКИ - Началник-щаб и Помощник-командващ Въздушните войски
20. генерал-лейтенант Кръстю Йорданов КРЪСТЕВ - Началник-щаб и Зам.-командващ ПВО и ВВС
21. генерал-майор Лазар Илиев БЕЛУХОВ - Зам.-командващ ПВО и ВВС
22. полковник Малчо Димитров МАЛЧЕВ - Зам.-командващ авиацията
23. полковник Михаил Георгиев ДИМИТРОВ - Зам.-началник на Въздушните войски
24. генерал-лейтенант Никола Иванов КОЛЕВ - Пръви зам.-началник на Главния щаб на ВВС
25. полковник Неделчо Димитров МИНЧЕВ - Зам.-командващ авиацията
26. генерал-майор Павел Сталев БАБАЛОВ - Началник-щаб на ПВО и ВВС
27. генерал-майор Петър Иванов СТАНЕВ - Помощник-командващ Въздешните войски
28. генерал-лейтенант Стоян Минов ВЕЛКОВ - Командващ авиацията на ПВО и ВВС
29. полковник Стоян Христов ПЕТРОВ - Зам.-командващ авиацията
30. генерал-майор Стефан Иванов ПОПОВ - Зам.-командващ ВВС
31. полковник Тома Тасев КОВАЧЕВ - Зам.-командващ авиацията


image
Ген.Манев - командващ авиобаза Граф Игнатиево

ВНВВУ “Г. Бенковски” Долна Митрополия
Зам.-началник по учебната част
1. майор Коста Димитров ГАРГОВ (05.1955 - 28.09.1960 г.)
2. полк. доц. инж. Обрешко Георгиев ОБРЕШКОВ (28.09.1960 - 05.10.1981 г.
Зам.-началник по учебната и научна част
3. полк. проф. дтн инж. Борис Иванов БОНЕВ (05.10.1981 - 02.10.1986 г.)
4. полк. проф. дтн инж. Иван Цветанов БЕЛНИКОЛОВ (02.10.1986 г. -

Началник-щаб
НВВУ
1. полк. Славейко Петров ДЖАМБАЗОВ (10.01.1956 - ..05.1958 г.)
2. подп. Христо Цветков НОЧЕВ (05.1958 - 18.06.1959 г.)
ВНВВУ
3. подп. Христо Цветков НОЧЕВ (18.06.1959 - ..09.1961 г.)
4. подп. Георги Димитров ГРИГОРОВ (09.1961 - 10.1967 г.)
5. полк. Пенчо Цветков ПИРИНОВ (10.1967 - 09.1972 г.)
6. полк. Руси Иванов ГЪРБАЧЕВ (09.1972 - 09.1975 г.)
7. полк. Лазар Крумов ПЕТКОВ (09.1975 - 18.09.1985 г.)
8. полк. Цветан Илиев ТРЕНДАФИЛОВ (18.09.1985 - 19.08.1991 г.)
ВВВУ
9. полк. Цветан Илиев ТРЕНДАФИЛОВ (19.08.1991 - 25.08.1992 г.)
10. зам.-началник, той и нач.-щаб полк. Цветан Илиев ТРЕНДАФИЛОВ (25.08.1992 г. -


РАЗДЕЛ ТРЕТИ
Командири на авиационни съединения и части

10-ти смесен авиационен корпус (САК) - Пловдив
(Създаден на основание Указ N 480/30.09.1961 г. на Президиума на Народното събрание на НРБ и заповед УК N 00267 на министъра на народната отбрана)
1. генерал-майор Симеон Стефанов СИМЕОНОВ (1961 - 1966 г. /1970 - 1973 г.)
2. генерал-майор Стоян Минков ВЕЛКОВ (1966 - 1970 г.)
3. генерал-майор Тодор ТРИФОНОВ Тодоров (1973 - 1978 г.)
4. генерал-майор Любен Александров ЛЕОНИДОВ (1979 - 1981 г.)
5. генерал-майор Благой Атанасов ЩИЛЯНОВ (1981 - 1984 г.)
6. генерал-майор Иван Марков АНДРЕЕВ (1984 - 1990 г.)
7. генерал-майор Иван Николов ПАРАПУНОВ (1990 - 1993 г.)
8. генерал-майор Калчо Танев ТАНЕВ (1993 - 1996 г.)
(Със заповед N0087/31.08.1996 г. на началника на Генералния щаб на БА от 01.09.1996 г. 10-и САК се реорганизира в корпус Тактическа авиация (кТА)
9. генерал-майор Димитър Николов ЦВЕТКОВ (1996 - 2000 г.)
10. генерал-майор Иван ДОЧЕВ Иванов (от 31.10.2000 г.)

1-ва дивизия ПВО - Божурище
(Създадена на 12.10.1968 г.
1. ген.-майор ШИНДАРОВ
2. ген.-майор Любчо Йорданов БЛАГОЕВ
3. ген.-майор Благой Атанасов ЩИЛЯНОВ
4. ген.- майор Димитър Кирилов ВЕЛИНОВ
5. ген.-майор Иван Йорданов БИНЕВ (1981 - 1989 г.)
6. ген.-майор Иван ДОЧЕВ Иванов (1989 - 1996 г.)

2-ра дивизия ПВО - Ямбол
(Създадена /1968 г.
1. ген.-майор Станьо Христов СТАНЕВ
2. ген.-майор Дело Георгиев ЖУЛЕВ
3. ген.-майор Илия Георгиев СИНАПОВ
4. ген.майор Руси Гърбачев
5. ген.-майор Стефан Иванов ПОПОВ
6. ген.-майор Михо Димитров МИХОВ
7. ген.-майор Георги КАРАКАЧАНОВ

КОРПУС ПВО
(Създаден със заповед / 01.09.1996 г.
1. генерал-майор Калчо Танев ТАНЕВ ( 01.09.1996 -
2. генерал-майор Димитър Цветанов ГЕОРГИЕВ (

15-и изтребителен авиополк (иап) - Равнец
1.
2.
3.

(От 01.09.1994 г. 5-а изтребителна авиобаза)

2-ра изтребителна авиоескадрила (иае) - Балчик
1. майор Семко ЦВЕТАНОВ (1955 - 1956 г.)
2. капитан Ставри СТОЯНОВ (1956 - 1958 г.)
3. майор Станьо СТАНЕВ (1958 - 1963 г.)
4. майор Слави РАШЕВ (1963 - 1964 г.)
5. подп. Йордан ГОСПОДИНОВ (1964 - 1968 г.)
6. подп. Кирил БЪЛОВ (1968 - 1970 г.)
7. подп. Йордан ГОСПОДИНОВ (1970 - 1972 г.)
8. подп. Тодор ЯНЧЕВ (1972 - 1976 г.)
9. майор Георги КОСТАДИНОВ (1976 - 1978 г.)
10. подп. Стоян НАНКОВ (1978 - 1981 г.)
11. подп. Тоньо ИВАНОВ (1981 - 1983 г.)
12. майор Петко КРЪСТЕВ (1983 - 1986 г.)
13. майор Красен ХАРАЛАНОВ (1986 - 1990 г.)
14. майор Валентин МИЛЕВ (1990 - 1993 г.)
15. капитан Желязко ЖЕЛЯЗКОВ (1993 - 1994 г.)
16. подп. Валентин МИЛЕВ (1994 - 1997 г.)
17. подп. Любомир КУРТЕВ (1997 - 1998 г.)
18. подп. Румен ПЕТКОВ (от 1998 г.)
(От 01.09.1994 г. със заповеди NN 00620 и 00621/ 08.08.1994 г. е създадена 6-а изтребителна авиобаза, която от 01.09.1996 г. е включена в състава на новосформираният кПВО)
(От 01.09.1998 г. 6-а иаб е реорганизирана в 6-а авиотехническа база преподчинена на кТА)

image
ген. Дочев - Началник на управление авиация на ВВС

16-ти транспортен авиополк (трап) - Враждебна

18-и изтребителен авиополк (иап) - Доброславци
(Създаден със заповед N00642/01.11.1950 г. на министъра на народната отбрана)
1. майор Стефан Банков НОЖАРОВ (01.11.1950 - 01.11.1952 г.)
2. майор Васил Христов ДРАГАНОВ (01.11.1952 - 19.08.1956 г.)
3. майор Никола Райчев КЪРДЖИЕВ (19.08.1956 - 20.05.1957 г.)
4. майор Тома Тасев КОВАЧЕВ (20.05.1957 - 31.07.1962 г.)
5. майор Димитър Георгиев ДИМИТРОВ (31.07.1962 - 15.10.1965 г.)
6. подп. Филип Георгиев ЦЕКОВ (15.10.1965 - 15.10.1968 г.)
7. полк. Димитър Георгиев ДИМИТРОВ (15.10.1968 - 10.10.1971 г.)
8. полк. Еленко Каменов НЕДЯЛКОВ (10.10.1971 - 20.12.1975 г.)
9. подп. Иван Йорданов БИНЕВ (20.12.1975 - 20.08.1978 г.)
10. подп. Кирил РАДЕВ Василев (20.08.1978 - 22.09.1983 г.)
11. подп. Цветан Емилов ДОГАНОВ (22.09.1983 - 15.07.1985 г.)
12. полк. Нецо Миков ЛИКОВ (15.07.1985 - 15.09.1987 г.)
13. подп. Антон Иванов ВАЧКОВ (15.09.1987 - 15.09.1989 г.)
14. майор Методи Любенов НИКОЛОВ (15.09.1989 - 01.09.1991 г.)
15. подп. Валентин Георгиев БОРИСОВ (01.09.1991 - 01.09.1994 г.)
(Със заповед N00219/18.08.1994 г. на базата на 18-и иап се създава 1-ва изтребителна авиобаза)
16. полк. Константин Асенов Михайлов 01.09.1994 - 31.12.2000 г.)
17. подп. Стефан Митов РАЗПОПОВ (01.01.2001 - 30.09.2001 г.)
18. подп. Любомир Иванов АТАНАСОВ (от 01.10.2001 г.)

2-ра изтребителна авиоескадрила (иае) - Габровница
1. майор Еленко Каменов НЕДЯЛКОВ (1964 - 1967 г.)
2. майор Христо Иванов ГЕОРГИЕВ ( )
3. майор Георги Иванов ГЮРДЖИЙСКИ ( )
4. капитан Иван Йорданов БИНЕВ ( - 1971 г.)
5. майор Гето Петров ГЕТОВ (1971 - 1973 г.)
6. майор Кирил РАДЕВ Василев (1973 - 1977 г.)
7. майор Иван Петков ВЕЛЧЕВ (1977 - 1979 г.)
8. майор Никола Петков ТОДОРОВ (1979 - 1981 г.)
9. майор Петър Петров ЧУПЕТЛОВСКИ (1981 - 1984 г.)
10. майор Владимир Любомиров ВЕЛЧЕВ(1984 - 1987 г.)
11. майор Венцислав Николов КАРЕМОВ (1987 - 1991 г.)
12. майор Божидар Георгиев КОСТАДИНОВ (1991 - 1993 г.)
13. майор Ангел Иванов ГЕОРГИЕВ (1993 - 1996 г.)
(Със заповед 00 /18.08.1994 г. се създава 2-ра изтребителна авиобаза)
14. подп. Борис Методиев НАЧЕВ (1996 - 1998 г.)
15. подп. Божидар Георгиев КОСТАДИНОВ ( 1998 - 2000 г.)

19-и изтребителен авиополк (иап) - Граф Игнатиево
(Създаден със заповед ...
1. ст. лейтенант Симеон Стефанов СИМЕОНОВ (11.05.1951 г. - 29.09.1951 г.)
2. майор Драган ДРАГАНОВ (29.09.1951 - 19.11.1953 г.)
3. майор Таню КАЛУДОВ (19.11.1953 - 13.02.1956 г.)
4. майор Сава НЕЦОВ (13.02.1956 - 20.11.1957 г.)
5. майор Димо ДИМОВ (20.11.1957 - 22.08.1960 г.)
6. майор Милан ВАСИЛЕВ (1960 - 1964 г.)
7. подп. Тодор ТРИФОНОВ Тодоров (02.10.1964 - 05.10.1966 г.)
8. подп. Георги РАЗСОЛКОВ (05.10.1966 - 01.10.1969 г.)
9. полк. Вълко ДУЦОВ (01.10.1969 - 10.10.1972 г.)
10. подп. Любен Александров ЛЕОНИДОВ (30.09.1972 - 28.9.1976 г.)
11. подп. Евгени СТАМЕНКОВ (01.10.1976 - 02.10.1978 г.)
12. майор Илия Георгиев СИНАПОВ (02.10.1978 - 15.09.1980 г.)
13. майор Стефан Иванов ПОПОВ (15.09.1980 - 01.10.1983 г.)
14. подп. Христо ЙОВЧЕВ (10.10.1983 - 30.09.1986 г.)
15. подп. Георги ВИДЕНОВ (30.09.1986 - 04.03.1988 г.)
16. майор Димитър Николов ЦВЕТКОВ (04.03.1988 - 16.09.1990 г.)
17. подп. Любен ЛОЗАНОВ (16.09.1990 - 30.08.1992 г.)
18. майор Симеон Христов СИМЕОНОВ (01.09.1992 - 27.02.1996 г.)
19. майор Константин Веселинов ПОПОВ (27.02.1996 - 01.01.1999 г.)
20. полк. Симеон Христов СИМЕОНОВ (01.01.1999 - 30.12.1999 г.)
21. бригаден генерал Евгени Петров МАНЕВ ( от 01.01.2000 г.)

21-ви изтребителен авиополк (иап) - Узунджово
(Създаден на 17.03.1951 г. със заповед N / 1951 г.

(От ....... със заповед N /1994 г. - 4-та изтребителна авиобаза
1. ............ Атанасов (17.03.1951 - 1953 г.)
2. Стоян Минов Велков (1953 - 1955 г.)
3. Борис Каменов Иванов (1955 -1957 г.)
4. Вълко Станков Вълков ВРИД (1957 - 1958 г.)
5. Лазар Велинов (1958 -1959 г.)
6. Дело Георгиев Жулев (1959 - 1965 г.)
7. Александър Иванов Василев (1965 - 1968 г.)
8. Борис Цанев Теодосиев (1968 - 1972 г.)
9. Йордан Славов Йорданов (1972 - 1977 г.)
10. Георги Славов (1977 -
11. подп. Тодор Киселков
12. майор Цоко Ташев Цоково (1982-1985 г.)
От 12 10 1982 до 28 09 1985 бях командир на 21 ИАП.През този период полка се приучи на МиГ-21 и през 1985 стреля в Астрахан с оценка отличен Последния Български полк с оценка отличен от стрелби в Астрахан.

12. подп. Велико Киряков
13. Тодор Полянков
14. Георги Атанасов
15. Йовчев
16. Марин Начев
22-ри изтребително-бомбардировъчен авиополк (ибап) - Безмер
(Със Указ N...../.... на Народното събрание и заповед N..../....
на министъра на народната отбрана е създаден 22-ри изтребителен авиополк)
1. майор Тошо Луканов АНГЕЛОВ (1951 - 1954 г.)
2. майор Кирил Миланов АПОСТОЛОВ (1954 - 1956 г.)
3. майор Ради Димитров РАДЕВ (1956 - 1958 г.)
4. подп. Асен Иванов ГОРАНОВ (1958 - 1959 г.)
5. подп. Рашко Недялков РАШКОВ (1959 - 1961 г.)
(От 26.09.1961 г. авиополка става изтребително-бомбардировъчен в състава на 10-ти САК)
6. майор Йордан Динев НЕНОВ (1961 - 1962 г.)
7. полк. Христо Иванов КОСТАДИНОВ (1962 - 1965 г.)
8. полк. Стоян Христов ПЕТРОВ (1965 - 1969 г.)
9. полк. Иван Хараламбиев БЕДРОЗОВ (1969 - 1973 г.)
10. полк. Милан Стоянов ХРИСТОВ (1973 - 1978 г.)
11. полк. Димитър Колев КАЛЧЕВ (1978 - 1982 г.)
12. подп. Райчо Логинов ЛОГИНОВ (1982 - 1985 г.)
13. подп. Иван Николов ПОПГЕОРГИЕВ (1985 - 1988 г.)
14. подп. Илия Сандев САНДЕВ (1988 - 1990 г.)
15. подп. Недко Илязов ПАШЕЛИЕВ (1990 - 1995 г.)
(От 01.09.1993 г. авиополкът е трансформиран в 22-ра изтребително-бомбардировъчна авиобаза)
16. полк. Тодор Илиев ЧАУШЛИЕВ (1995 - 1999 г.)
17. полк. Васил Кирилов ДИМИТРОВ (от 14.09.1999 г.)

13-ти вертолетен полк бойни вертолети (впбв) - Стара Загора
(Създаден на 03.0801982 г. на основание МЗ N / 1982 г.
1. полк. Григор Дамянов ГЕОРГИЕВ (1982 - 1983 г.)
2. полк. Георги Владимиров ГЕОРГИЕВ (1983 - 1986 г.)
3. полк. Георги Евгениев ГЕОРГИЕВ (1986 - 1990 г.)
4. полк. Спас Петров ДИМИТРОВ (1990 - 1995 г.)
(Съгласно заповед на командващия ПВО и ВВС N /18.08.1994 г. от 01.09.1994 г. се създава 23-та вертолетна авиобаза бойни вертолети)
5. полк. Неделчо Димитров МИНЧЕВ (1995 - 1998 г.)
6. полк. Иван Денев ДЕНЕВ (1998 - 1999 г.)
7. подп. Георги Радоев ГЕОРГИЕВ (01.01.2000 - 30.08.2000 г.)
8. полк. Николай Лозев ДИМИТРОВ (01.10.2000 г. -
(Със заповед на началника на ГлЩ на ВВС от 01.10.2000 г. авиобазата е разформирована, като е създадена авиотехническа база)

25-и изтребително-бомбардировъчен авиополк (ибап) - Чешнегирово
(Създаден на 17.06.1951 г. с МЗ N856/1951 г. като 25-и изтребителен авиополк дислоциран на летище Граф Игнатиево))
1. капитан Желязко Нанев ЖЕЛЯЗКОВ (17.06.1951 - 14.11.1952 г.)
2. майор Спас Иванов СОДЕВ (14.11.1952 - 13.03.1953 г.)
3.капитан Иван Тодоров СТАНКОВ (27.06.1953 - 21.09.1955 г.)
4. майор Лазар Илиев БЕЛУХОВ (01.11.1955 - 13.02.1956 г.)
5. майор Димо Иванов ДИМОВ (13.02.1956 - 04.03.1957 г.)
6. майор Велчо Георгиев ВЕЛЧЕВ (12.10.1957 - 05.11.1960 г.)
7. майор Кирил Найденов КИРИЛОВ (1960 - 1967 г.)
( От октомври 1961 г. авиополкът е предислоциран на летище Чешнигирово и е преименуван в изтребително-бомбардировъчен)
8. подп. Джанко Кирилов ДЖАНКОВ (14.10.1967 - 26.09.1970 г.)
9. подп. Димитър Стоянов РАДЕВ (26.09.1970 - 1974 г.)
10. подп. Иван Марков АНДРЕЕВ (1974 - 1975 г.)
11. подп. Руси Йорданов МИХАЙЛОВ (03.09.1975 - 28.09.1979 г.)
12. подп. Малчо Димитров МАЛЧЕВ (28.09.1979 - 04.10.1982 г.)
13. майор Иван ДОЧЕВ Иванов (04.10.1982 - 01.10.1985 г.)
14. подп. Слави Цветанов ПАВЛОВ (01.10.1985 - 18.09.1987 г.)
15. майор Калчо Танев ТАНЕВ (18.09.1987 - 14.09.1989 г.)
16. подп. Младен Исаев КАЗАКОВ (14.09.1989 - 25.08.1992 г.)
17. полк. Спас Ненечев СПАСОВ (25.08.1992 - 01.09.1998 г.)
(Със заповед N 070/22.02.1993 г. от 01.05.1993 г. се създава 25-а изтребително-бомбардировъчна авиобаза)
18. полк. Валентин Боянов ЧАКМАКОВ (01.09.1998 - 19.06.2000 г.)
19. полк. Митко Стоянов ХРИСТОВ (19.06.2000 - 15.09.2001 г.)
20. полк. Златко Иванов РУСИМОВ (15.09.2001 г. -

26-и разузнавателен авиополк (рап) - Добрич
(Създаден на 01.04.1951 г. на основание строго секретно писмо на началник ГЩ N 1-А-3014/ 30.03.1951 г. на базата на 5-и бомбардировъчен полк базиран на летище Крумово. От есента на същата година полкът е пребазиран на летище Горна Оряховица))
1. поручик Йордан Йорданов СТЕФАНОВ (1951 - 1952 г.)
2. майор Йордан Върбанов ПЕСАРОВ (1952 - 1955 г.)
(Съгласно заповед МЗ N 00194 /1955 г. на 23.09.1955 г. авиополкът е пребазиран на летище Толбухин)
3. генерал-майор Щерю Александров ЩЕРЕВ (1955 - 1958 г.)
4. полк. Георги Иванов СТОЕВ (1958 - 1959 г.)
5. полк. Серафим Митев КОЛЧЕВ (1959 - 1966 г.)
6. полк. Дельо Иванов КОЛЕВ (1966 - 1968 г.)
7. полк. Христо Иванов КОСТАДИНОВ (1968 - 1971 г.)
8. полк. тодор Маринов ПЛАЧКОВ (1971 - 1974 г.)
9. полк. Христо Димитров КОСТОВ (1974 - 1978 г.)
10. полк. Влаю Христов ГЕНОВ (1978 - 1981 г.)
11. полк. Димитър Петров ФОТЕВ (1981 - 1985 г.)
12. подп. Иван Николов ПАРАПУНОВ (1985 - 1987 г.)
13. полк. Марин Стоянов ХРИСТОВ (1987 - 1990 г.)
14. подп. Руси Вълчев РУСЕВ (1990 - 1993 г.)
15. полк. Иван Георгиев ПЕЙЧЕВ (1993 - 1995 г.)
(Със заповед N / от 01.09.1994 г. е създадена 26-а разузнавателна авиобаза)
16. полк. Альоша Петров СТОЯНОВ (1995 - 2000 г.)
17. полк. Валентин Георгиев МИЛЕВ (от 2000 г.

44-ти вертолетен авиополк (вап)- Пловдив (Крумово)
(Създаден на 27.10.1961 г. с разпореждане N 00267/30.09.1961 г. на ГЩ на БНА)
1. майор Милан Асенов МИЛАНОВ (30.10.1961 - 1967 г.)
2. полк. Кръстьо Куманов МИТКОВ (1967 - 05.10.1970 г.)
3. подп. Гено Надеждин ПОПОВ (05.10.1970 - 06.10.1973 г.)
4. подп. Владимир Иванов ПОПОВ (06.10.1973 - 06.10.1977 г.)
5. подп. Христо Кънев ГАНЕКОВ (06.10.1977 - 29.09.1979 г.)
6. подп. Григор Дамянов ГЕОРГИЕВ (29.09.1979 - 06.10.1982 г.)
7. подп. Георги Иванов БОГДАНОВ (06.10.1982 - 06.10.1984 г.)
8. майор Асен Павлов БУКОВ (06.10.1984 - 29.09.1990 г.)
9. подп. Цветан Марков ВАСИЛЕВ (29.09.1990 - 05.09.1992 г.)
10. подп. Илия Трифонов ИВАНОВ (05.09.1992 - 09.1995 г.)
11. подп. Васил Иванов ИВАНОВ (09.1995 - 09.1999 г.)
12. полк. Динко Спасов ИВАНОВ (09.1999 г. -

ВНВВУ “Г.Бенковски” Долна Митрополия
1-ви учебен авиополк (уап)- Щръклево
(Създаден на основание МЗ N 002185/1967 г. на 13.10 1967 г.)
1. полк. Николай КИРИЛОВ Иванов (1967 - 1974 г.)
2. подп. Благой Атанасов ЩИЛЯНОВ (1974 - 1977 г.)
3. подп. Ангел Петров МИТЕВ (1977 - 1980 г.)
4. подп. Стефан Йоцев ДИМИТРОВ (1980 - 1984 г.)
5. подп. Иван Колев ИВАНОВ (1984 - 1988 г.)
6. подп. Стоил Методиев ДУХАЛОВ (1988 - 1990 г.)
(От 12.09.1994 г. авиополка е реорганизиран в 11-а учебна авиобаза)
7. полк. Петко Петров КОВАЧЕВ (1990 - 1998 г.)
8. подп. Пламен Стоянов РАНГЕЛОВ (01.09.1998 г. -
(От 01.09.1998 г. авиобазата е разформирована, като е създадена авиотехническа база)

2-ри учебно-боен авиополк (убап) - Каменец
1. подп. Сотир Борисов МЛАДЕНОВ (1955 - 1963 г.)
2. майор Димитър Георгиев КАРАДЖИКОВ (1963 - 1966 г.)
3. полк. Методи Иванов НАЧЕВ (1966 - 1970 г.)
4. полк. Симеон Кунчев КУНЧЕВ (1970 - 1975 г.)
5. подп. Велико Иванов ПЕНЧЕВ (1975 - 1978 г.)
6. майор Златко Стоянов ЗЛАТКОВ (1978 - 1982 г.)
7. майор Михо Димитров МИХОВ (1982 - 1986 г.)
8. подп. Атанас Евтимов ВАСИЛЕВ (1986 - 1990 г.)
(Съз заповед N 00219/ 1994 г. на комадващия ПВО и ВВС се сформира 12 учебна авиобаза )
9. майор Пенко Иванов АНДРЕЕВ (1990 - 1995 г.)
10. полк. Владимир Томов ТОМОВ (1995 - 1999 г.)
11. подп. Веско Иванов ПЕНЧЕВ (1999 - 2000 г.)
(От януари 2000 г. авиобазата премина на преподчинение на кТА)
12. полк. Владимир Томов ТОМОВ (от 2000 г.)

3-ти учебен авиополк (уап) - Долна Митрополия
1. подп. Иван Георгиев ИВАНОВ (1971 - 1977 г.)
2. майор Иван Атанасов БАЧЕВ (1977 - 1978 г.)
(От 1978 г. 3-ти авиополк остава като самостоятелна ескадрила)
3. капитан Петър Тодоров ТОДОРОВ (1978 - 1981 г.)
4. капитан Стоимен Николов КАРЕМОВ (1981 - 1985 г.)
5. майор Васил Йорданов ЦВЕТАНОВ (1985 - 1990 г.)
6. подп. Никола Иванов НИКОЛОВ (1990 - 1994 г.)
(От 1994 г. от авиескадрилата остава мотивационно звено)
7. подп. Симеон КОСТОВ (1994 -

Военна академия “Г. С. Раковски” - София
Катедра “Военновъздушни сили”
I. Началници на катедрата
1. полк. Янко Тачев СТЕФАНОВ (1951 - 1953 г.)
2. полк. Георги Стоянов ГЕОРГИЕВ (1953 - 1956 г.)
3. майор Емил Георгиев ЛУКАНОВ (1956 - 1957 г.)
4. полк Сава Савов СРЕТЕНОВ (1957 - 1958 г.)
5. подп. Емил Георгиев ЛУКАНОВ (1958 - 1963 г.)
6. полк. Кирил Миланов АПОСТОЛОВ (1963 - 1972 г.)
7. полк. доц. Цоло Григоров МЛАДЕНОВ (1972 - 1977 г.)
8. полк. проф. Митко Любенов КУЗМАНОВ (1977 - 1988 г.)
9. полк. проф. Спас Стоянов СПАСОВ (1988 - 1989 г.)
10. полк. доц. Иван Методиев СИМЕОНОВ (1989 - 1993 г.)
11. полк. доц. Павел Борисов ПЕНЕВ (от 1993 г.)

II. Пилоти и щурмани преподаватели в катедрата
1. Янко Тачев СТЕФАНОВ
2. Никола Петков НИКОЛОВ
3. Добри Бочев ДОНЕВ
4. Никола КОЛЕВ
5. Недялко Христов ДОНЧЕВ
6. Петър ИЛИЕВ
7. Петър Дочев ДРАНДИЙСКИ
8. Иван ЛЕСЕВ
9. Владимир Пешев СТАМОВ
10. Асен ВЕЛИНОВ
11. Любен ВАЛЯВИЧАРСКИ
12. Марин ПЕЕВ
13. Кирил Христов ИЛИЕВ
14. Димитър ГИГОВ
15. Георги Стоянов ГЕОРГИЕВ
16. Андон Григоров АНДОНОВ
17. Емил Георгиев ЛУКАНОВ
18. Атанас Иванов БОЧЕВ
19. Йордан Сергиев МИЛАНОВ
20. Митко Любенов КУЗМАНОВ
21. Спас Стоянов СПАСОВ
22. Александър СИМЕОНОВ
23. Слави ТОМАКОВ
24. Камен Драганов ПЕТРОВ
25. Цоло Грегоров МЛАДЕНОВ
26. Кирил ГАДЖЕВ
27. Добри Иванов ГЕРГОВ
28. Димо АНГЕЛОВ
29. Сава Савов СРЕТЕНОВ
30. Тодор СИНАПОВ
31. Панайот Христов КАРАВАЧЕВ
32. Атанас АТАНАСОВ
33. Тодор Йосифов МИХОВ
34. Кирил Миланов АПОСТОЛОВ
35. Стоян Николов АЛТАВАНОВ
36. Ангел Луков КАРАМИХОВ
37. Методи Иванов НАЧЕВ
38. Кирил Зарков БОТЕВ
39. Владимир Денчев ВЕЛИЧКОВ
40. Димитър Стоянов РАДЕВ
41. Захари Иванов ДОБРЕВ
42. Владимир Иванов ПОПОВ
43. Цветан Илиев ТРЕНДАФИЛОВ
44. Чавдар Николов ГЕШЕВ
45. Павел Борисов ПЕНЕВ
46. Георги Христов КУТЯНОВ
47. Нено Христов ВЛАЙКОВ
48. Георги Любенов ЙОВЧЕВ
49. Иван Методиев СИМЕОНОВ
50. Атанас Иванов КОСТОВ
51. Зафир Йорданов ЗАФИРОВ
52. Ангел Иванов ЗЛАТАНОВ
53. Стефан ПЕТРОВ
54. Любчо Иванов СТОИЛОВ
55. Стоимен Николов КАРЕМОВ
56. Христо Иванов КУМАНОВ
57. Георги Кръстев КРУМОВ
58. Жечко Стоянов ЖЕЧЕВ
59. Йордан Филипов ЦАНКОВ
60. Николай Велков НИКОЛОВ
61. Атанас Митков КОСТОВ
62. Красимир Вътов ВЪТОВ
63. Петър Николов МОЛЛОВ
64. Виктор ИЛИЕВ
65. Лъчезар Любенов ЧЕРНЕВ
66. Димитър Илиев НЕДЯЛКОВ
67. Марин Методиев ПЕТРОВ
68. Румен Ячев ЯЧЕВ


Коментари: (14)

#1 Пуснато от атанасова(нерегистриран) на 20 яну 2011, 19:29 atanasova_meddia@abv.bg

На 18.01.2011 година почина един от първите летци първи клас на България и бивш командващ ВВС о.з. полковник Атанас Илиев Атанасов. Поклонението ще се състои в събота, 22.01.2011 г. в храм св.Седмочислници, София, 14.30 ч Съобщението е от дъщеря му Илияна Атанасова


#2 Пуснато от Щерю Маринов(нерегистриран) на 17 юни 2011, 13:34 shteryu@gmail.com

На 16.06.2011 г. почина о.з. генерал-майор Щерю Александров ЩЕРЕВ - бивш командир на авиационен полк Добрич, началник на Държавната въздухоплавателна инспекция и генерален директор на Българска гражданска авиация "Балкан". Поклонението ще се състои в понеделник, 20.06.2011 г., 12.00 ч. в храм "Свети Седмочисленици", София.


#3 Пуснато от GG(нерегистриран) на 14 апр 2012, 16:25 glgt@abv.bg

Втора дивизия ПВО - Ямбол през 70-80 години командваше ген.майор Руси Гърбачев.Трите имена на командира на 1 дПВО е Димитър Кирилов ВЕЛИНОВ.Така също командир на авиополка в Узунджо 1984 год.беще Цоко Цоков,преди това служащ в Чешнигирово.


#4 Пуснато от Цоко Цоков(нерегистриран) на 18 апр 2012, 18:42 coko.t.cokov@abv.bg

Благодаря на glgt@abv.bg.От 12 10 1982 до 28 09 1985 бях командир на 21 ИАП.През този период полка се приучи на МиГ-21 и през 1985 стреля в Астрахан с оценка отличен Последния Български полк с оценка отличен от стрелби в Астрахан


#5 Пуснато от Христо Стоянов(нерегистриран) на 27 апр 2012, 03:12 hitman2@abv.bg

Много моля за помощ при намиране на сведения за л-т инж.ТОДОР ЙОРДАНОВ ДИМИТРОВ,загинал в Триградското ждрело на 19.12.1976...в списъците със загинали пилоти в този сайт го няма - причините не знам.


#6 Пуснато от Христо Стоянов(нерегистриран) на 27 апр 2012, 03:15 hitman2@abv.bg

...горното написах,защото съм си поставил за цел да възстановя разрушения от печалбарите хотелиери негов паметник на мястото на катастрофата в Триградското ждрело...В момента останалата паметна плоча от постамента е хвърлена в гората до пътя...


#7 Пуснато от Панайот(нерегистриран) на 08 май 2012, 10:33

В списъка на командирите на 13 ВПБВ, да се чете полковник Георги Евгениев Георгиев!


#8 Пуснато от Orlin Kamenov(регистриран) на 26 май 2012, 12:31

16-ти транспортен авиополк (трап) Доброславци - Враждебна - единствен без списък ?


#9 Пуснато от Preslav(администратор) на 26 май 2012, 12:33

Ако може да помогнеш? С удоволствие ще прибавим.


#10 Пуснато от Димитъp Цветков(нерегистриран) на 29 май 2012, 14:17 tsvetkov1972@abv.bg

В 21 иап след подп.Тодор Киселков,командир става майор Цоко Ташев Цоков, а след него подп. Велико Киряков.
Станах командир на 19 иап със звание майор!


#11 Пуснато от М.Петрова(нерегистриран) на 27 юли 2012, 08:46 maria5@abv.bg

Моля най-учтиво колеги на генерал Захари Симеонов Захариев /1904-1987 г/, работили с него и познаващи го отлично и като колега, и като приятел, като Човек, да ми пишат на maria5@abv.bg.
Информацията е изключително важна за мен!
Благодаря предварително!!!


#12 Пуснато от Preslav(администратор) на 29 окт 2012, 23:28

Привет г-жо Петрова, издадени са 2 книги досега за ген.Захариев, ако ги нямате може да ви снабдим с тях, ако разбира се те представляват интерес за вас. Поздрави.
----------------
Иначе всички от вас досега казани корекции са вкарани в текста с почернен шрифт, благодаря ви, ако има още - споделяйте!


#13 Пуснато от baj_michal(нерегистриран) на 16 окт 2013, 20:23 baj_michal@yahoo.com

Защо Преславе, тук няма и дума за 43 ИАП?
Като че не е съществувал такъв?


#14 Пуснато от Юли Фердинандов(нерегистриран) на 25 яну 2014, 17:21 ferdinandovy@gmail.com

УДЕСНА ИДЕЯ И ОТЛИЧНА РЕАЛИЗАЦИЯ. кОЛКОТО ДО ВНВВУ /НЕ НВВУ/ ЗА ПЕРИОДА 1990 Д0 1996 Г. ЗАМЕСТНИК-НАЧАЛНИК ЩАБ, ТОЙ И ПРЕПОДАВАТЕЛ/ПО-КУСНО И НАЧАЛНИК НА ОПЕРАТИВЕН И АДМИНИСТРАТИВЕН ОДТЕЛ СЪМ АЗ - ЮЛИ ФЕРДИНАНДОВ.



Напиши коментар:

*Име:
E-mail:
*Съобщение:

Задължителните полета за попълване са отбелязани със знака *