Горещи новини
- За първи път успешно завършилите начална военна подготовка може да преминат и курс по специална военна подготовка
- Първият южноафрикански изтребител Cheetah е готов за транспортиране за САЩ
- САЩ планират да построят орбитална станция по идеите на Циолковски
- Битката за Гибралтар: Кой ще контролира най-важния проток?
- Извадиха труп на жена от река Марица в Пловдив
- Папата нарече постоянните критици на църквата "приятели и роднини на дявола"
- Меркел притеснена от агресията срещу "Северен поток - 2"
- 20 февруари 1959 г.: „Черният петък“ за канадското самолетостроение
- Русия ще субсидира монтажа на газови уредби
- Граждани протестират срещу произвола на ЧСИ

На срещата присъстваха кметовете на Велики Преслав и Търговище, експерти от областна администрация в Търговище и от общините Шумен, Каспичан.
В началото деканът на факултета полк. проф. д-р инж. Сашо Евлогиев представи възможностите, които университетът предлага на своите студенти и как те могат да се реализират във военния и цивилен живот след завършването си.
Сашо Евлогиев изнесе и данни от изследване от 2015 г., според което 41% от българските ученици са неграмотни по четене, 42% по математика и 37,9% по природни науки. Изследването е международно и се прави на три години, като в България то обхваща 6363 ученика, родени 1999 г. от 180 училища. Според данните през 1989-1990 г. средно образование са завършили 103 325 деца, а през 2016-2017 г. броят им е 44 686. В същото време обявените свободни места в университетите нараства. През 1989-1990 г. местата са били около 30 000, а през 2016-2017 г. над 70 000.
„Ние заемаме тези длъжности, за да направим, така че да привлечем младите хора и те да останат да учат в България. Затова искам и вашата подкрепа как можем да им осигурим по-добри условия за образование тук“, обърна се към присъстващите полк. Сашо Евлогиев.
Той получи подкрепа от кметовете на Търговище Дарин Димитров и на Велики Преслав Александър Горчев. Те обещаха да съдействат за срещи на военните с ученици от техните населени места.
Дарин Димитров посочи още, че военният факултет трябва да прави по-интензивна кампания и да представя добрите условия, които предлага през цялата година.
След срещата присъстващите разгледаха учебната, материалната и спортна база, с която факултетът разполага, съобщава Шум.бг.
Източник:''Armymedia.bg''; http://otbrana.com/
loading...
Други публикации
Напиши коментар
Много ми е интересно, това да не е "опипване на почвата" и търсене на местна политическа и обществена подкрепа за възстановяване на бившото военно училище в града, като самостоятелно ВВУЗ, чрез използване на различни мотиви??? Вече има идеи за възстановяване на висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия!! Не разбирам обаче, какво е общо между увеличаване на неграмотността и военния факултет!?! Това ли е причината за недостига на кандидати за обучение в него, или са от друго естество???? Те и сега доста "неграмотни" българи се сдобиват с дипломи за висше образование без да се напъват и потят на лекции и изпити, че и стигат до важни ръководни постове в държавата!!