Горещи новини
- 16 са вече жертвите на изригналия вулкан в Нова Зеландия
- Сблъсъкът на КПП "Чарли" - на един изстрел от началото на Трета световна война
- Световно признание: Проф. Росен Димов стана част от Кралското дружество по хирургия
- ООН: Гърция още нарушава някои норми за задържане
- Тръмп видя в победата на Джонсън добър знак за своя успех на изборите догодина
- Зеленски против стена с Донбас
- България е готова да пропусне до Молдова необходимите обеми газ
- Борисов: Или си в НАТО, или не. Разкрачената поза не е полезна
- През юли е датата за среща между държавите от Балканите и ЕС
- Г. Марков: 14 декември 1989 г. е началото на българския преход

dnevnik.bg
Демонстрациите в столицата Багдад и в южната част на Ирак днес все повече набират сила, като народното протестно движение срещу иракските власти става все по-настоятелно. Освен това властите са подложени на натиск от ООН възможно най-скоро да предложат реформи, предаде "Франс прес".
По официални данни от 1 октомври насам са убити над 300 души, почти всичките - демонстранти. Това наред със засилващите се репресии и широката кампания на арести и сплашване за известно време отслаби протеста, но днес багдадският площад "Тахрир" - епицентър на демонстрациите - отново се изпълни с хора, главно след призива за обща стачка на учителите.
В южния град Басра близо хиляда студенти възстановиха лагера си пред сградата на регионалния съвет, след като преди повече от седмица силите на реда подпалиха палатките им.
В Насирия и Диуания - в земеделския Юг на страната - училищата остават затворени, а избухналото преди няколко седмици гражданско неподчинение продължава. За намиране на решение ООН сега разчита на парламента. Ръководителката на мисията на ООН в Ирак Жанин Хенис-Пласхарт се срещна днес с председателя на Съвета на представителите Мохамед ал Халбузи и с водачите на различните политически блокове. Тя обсъди с тях план на ООН за излизане от кризата, който вече получи подкрепата на великия аятолах на Ирак Али Систани. Планът предвижда ревизиране на избирателния закон и промени в конституцията.
При все че правителството вече внесе в парламента проект за избирателен закон, той все още не е включен в дневния ред на събранието. Депутатите гласуваха повече закони, регулиращи икономиката, и решиха да повикат до две седмици министрите на земеделието и промишлеността, които може да се окажат първите жертви на промените в правителството, огласени от премиера Адел Абдел Махди.
Шиитският водач Моктада Садр - първият, който настоя правителството да се оттегли, призова днес парламента да гласува радикални реформи, а иракчаните - да поддържат натиска. Президентът на Иракски Кюрдистан Нечирван Барзани се срещна днес с премиера Махди, с иракския президент Бархам Салех и с председателя на парламента Халбузи.
Смята се, че кюрдите, които заемат 20 процента от местата в парламента, са доволни от политическите и икономическите придобивки, които получиха за тази една година, откакто е на власт Махди. Те са против конституционна реформа, тъй като се опасяват, че тя може
loading...
Други публикации
Напиши коментар