Горещи новини
- И в България оперират по нов метод мозъчни малформации
- Отново агресия над медици – 19-годишен нападна фелдшер в Нова Загора
- Тежкият влаков инцидент в Пловдив станал заради счупена релса
- През 2015 година имаше опити за намеса в българските избори
- Маскиран и въоръжен мъж ограби банков клон в София
- Чернокожият стрелец от Илинойс убил 5 полицаи за 5 минути и ранил още петима (ВИДЕО)
- Александър Вучич удостои Бойко Борисов с най-високия орден на Сърбия
- ВМРО с общинска програма за подкрепа на раждаемостта в София
- Мащабна акция на ДАНС и ГДБОП тази нощ в Благоевград
- 10 години под български флаг – минен ловец „Цибър” празнува юбилей (ВИДЕО)

blitz.bg
Археолозите от екипа на доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей към БАН, откриха на 17 август уникална статуя при проучванията си на античния град Хераклея Синтика край село Рупите, съобщава "Монитор".
Каменната скулптура е в човешки ръст и е вероятно на римски магистрат от края на III и началото на IV век. До нея е открит ѝ надпис, от който се правят предположения за името на изобразения знатен хераклеец.
Доц. д-р Людмил Вагалински сподели пред журналисти: „Намерената в Хераклея Синтика статуя най-вероятно е на местен управник. Археолозите от екипа почистиха късноримската каменна скулптура от пръстта, след като кран премести тежката стълба на форума над нея. Статуята е без глава, но до левия крак на облеченото в тога мъжко тяло е изваяна кутия за папируси – за да е ясно, че става дума за магистрат на висока позиция. Дали главата е махната нарочно от недоволни жители на града или от политически противници на управника? Засега няма как да е сигурно. От една страна по скулптурата няма други следи от грубо отношение, тя е била положена внимателно в легнало положение. От друга страна обаче строителите на стълбището са знаели, че тя остава отдолу и че хората почти буквално ще стъпват върху нея.“ разсъждава върху своята хипотеза доц. Вагалински.
Той допълни още, че археолозите не са се отказали да търсят и главата – пространството около статуята още не е изследвано напълно. Но вече е избрано мястото, където скулптурата ще бъде видима за всички посетители на Хераклея Синтика край с. Рупите: сред останките от гражданската базилика на форума. Някога тази сграда е била нещо като съдебна палата на града.
Археолозите, които допринесоха откритието да стане факт са доц. д-р Людмил Вагалински, д-р Сотир Иванов, гл. ас. Сирма Александрова, Николай Шаранков, Янко Петров, Георги Навяков и Арина Корзун.
Древният римски град Хераклея Синтика, датиращ отпреди близо 2350 години, ежемесечно се посещава от хиляди туристи. За което допринася и близостта му с храмовия комплекс на Ванга „Рупите“. От 2011 година, когато стартираха активно разкопките, до днес има редица положителни ефекти върху туризма в община Петрич и посещаемостта се е увеличила десет пъти.
loading...
Други публикации
Напиши коментар