Горещи новини
- Любител астроном откри най-старата и най-студена звезда с пръстени около нея
- ГОРЕЩО: НАТО В СТУПОР, РУСИЯ СЪЗДАДЕ СУПЕР НЕВИДИМ ТАНК!
- Ивица Дачич: Путин се е съгласил на разграничаване с Косово още преди 5 години
- УМОПОМРАЧИТЕЛНО: КОЛКО Е ГОЛЯМА ВСЪЩНОСТ РУСИЯ?!
- Енигматичната усмивка на Мона Лиза грейна в Берлин
- Турция се опитва да се споразумее със САЩ за ракетите С-400 и изтребителите F-35
- Пуснаха упътване за името на Северна Македония Посочени са и примери за правилно и неправилно прилагане на определението.
- ВИЕТНАМ ПОЛУЧИ ВТОРАТА ПАРТИЯ ОТ ОБЩО 64 РУСКИ ТАНКА Т-90С
- topwar.ru, РУСИЯ : ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ЗАЩИНИКА НА ОТЕЧЕСТВОТО
- Влакът на Ким Чен-ун пътува към Виетнам

pik.bg/news
Поуката от срещата на АТИС е, че Китай постепенно печели лидерството в региона, пише британският вестник „Гардиън”, цитиран от „Фокус”.
САЩ и нейните бъдещи съюзници, включително Австралия, нямат съгласуван, обединен план, за да се противопоставят на нарастващото влияние на Пекин, отеблязва изданието.
Необичайно шумната среща на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), потвърди нещо без съмнение: САЩ и Китай възнамеряват да правят в Индо-Тихоокеанския регион през 21 век това, което САЩ и Съветският съюз направиха в Европа през последната. А именно да го използват като основно бойно поле в глобална война за власт и влияние.
Суперсилите, описани от Питър О'Нийл, министър-председател на Папуа Нова Гвинея и домакин на срещата, като "двамата големи гиганти" в стаята, успяха да превърнат това, което се очакваше да бъде мирна платформа за насърчаване на многостранното сътрудничество в шумно повторение на Капитан Америка срещу Империята на Злото. Едва ли това са имали предвид създателите на АТИС през 1989 г. в Канбера.
По този показател 21-те членове на форума, включително Хонг Конг и Тайван, трябва да решат дали искат да играят „Студената война 2“. Няколко държави вече са взели страна или са в процес на решение, вероятно без достатъчно внимание. Чрез партньорство със САЩ в планирането на голяма военна база на остров Манус в Папуа Нова Гвинея Австралия даде знак, че споделя ястребовото мнение на администрацията на Тръмп - искрено обидно по адрес на Пекин за необходимостта от "сдържане" на Китай.
„Америка на първо място“, презрение към многостранните съюзи и организации, транснационалния политически подход не са начин да се изгради печеливша идеологическа и геополитическа стратегия.
Тръмп и неговият екип явно се готвят да очертаят фронт - в Порт Морсби са решили да се борят с Китай. Но имат ли някаква реална представа какво ще стане, след като Китай все пак продължи напред, безмилостен, внимателно стъпка по стъпка? Не е чудно, че Си Дзинпин не се притесняваше твърде много. Досега той печели.
loading...
Други публикации
Напиши коментар