Горещи новини
- Интервю на Сергей Лавров пред МИА „Русия днес” (20 април 2018 г.)
- Ирис, но не като песента
- 71 ИЛИ 0 : КОЛКО РАКЕТИ НА ТРЪМП Е СВАЛИЛ АСАД / АНАЛИЗ /
- Борисов: Президентската институция никога не ме е интересувала
- Путин към Макрон: Грубо погазихте международното право с ударите в Сирия
- Сидеров: България може скоро да отмени санкциите срещу Русия
- Испания ще наложи вето на проектодекларацията за Западните Балкани от срещата в София
- Пиърсин Шарп от Дума, Сирия: Няма никакви доказателства за химическата атака
- Ракетният кьорфишек на Тръмп камуфлира изтеглянето на САЩ от Сирия
- Европейската младеж е възмутена от призива на Борисов да ражда повече деца

Ако сте чували за Фарьорските острови, най-вероятно сте футболен запалянко или имате такъв в близкото обкръжение... или пък хобито ви е свързано с географията. Още тази година даже има шанс да викате срещу тях, защото техният футболен отбор ще спори с България на квалификациите за Евро 2018.
Островите, които се намират насред Атлантическия океан, между Норвегия и Исландия (и на 990 км от Дания) имат площ от близо 1400 кв. км и население от 50 хил. души от 77 националности. 60%от местното население играе футбол, но в никакъв случай това не означава, че са добри, информира bTV.
Тази малка и отдалечена автономна област в състава на Дания се изправя пред огромно предизвикателство – „отвоюване” на независимост и отделяне като самостоятелна държава.
За щастие в съвременния свят това може да стане и с гласуване на референдум, като не е нужно да се водят сражения. Позицията на Дания по въпроса е заявена от бившия премиер на страната Ларс Расмусен през 2011 г: „Ако искате независимост, Дания няма да ви попречи.”
Парламентът на Фарьорските острови реши референдумът да се проведе на 25 април 2018 г. На него ще се решава и дали автономната област има нужда от нова конституция.
„Фарьорската конституция ще дефинира нашата идентичност като нация и нашите фундаментални права и задължения като народ. В това число и правото на самоопределение. Освен това ще ни предпазва от злоупотреба с власт”, коментира премиерът Аксел Йоханесен.
Сега датската държава отговаря за отбраната, органите на реда и външната политика на островите. Ръководи и паричната политика. Освен това плаща и субсидия от близо 100 млн. долара на година за местната икономика.
Ябълката на раздора е местният език, който Дания не позволява да се ползва като официален.
loading...
Други публикации
Напиши коментар
Дреме ми на шпагата!
И каква стана тя сега Фарьорските острови с референдум могат да се отцепят от Дания обаче Крим не може да се отцепват от Украйна.
И защо така бе соросоидчета - чакам Чукчата да се изкаже - няма ли да до обвинят някого в агресия и нарушаване на международното (американското) право и да обявят санкции срещу него.
Ако пък санкциите са за обединението на Крим с Русия та да питам тогава защо няма санкции срещу Германия защото ФРГ анексира ГДР навремето.