Горещи новини
- Франция, Италия и Кипър с мащабно учение в Средиземно море
- Гори единственият руски самолетоносач: Ранени и изчезнали при пожара на „Адмирал Кузнецов“
- ВОЕННА КЛЕТВА ЩЕ ПОЛОЖАТ НОВОНАЗНАЧЕНИ ВОЙНИЦИ В АВИОБАЗА ГРАФ ИГНАТИЕВО
- Най-черният сценарий се сбъдва в Чили – откриха отломки от изчезналия в понеделник самолет
- Великобритания гласува на предсрочни избори – вотът е решаващ и ще определи съдбата на Брекзит
- ЕС ни удари с пакета „Макрон” – ще настояваме за преразглеждането му
- Борисов след среща със Столтенберг: Ще продължим да модернизираме БА
- Малтийският орден дарява уникална медицинска апаратура
- Бойко Борисов се среща с генералния секретар на НАТО в Брюксел
- Решение: ВСС прие оставката на Сотир Цацаров

Румънските власти блокираха възможността за доставка на партида от бронирана техника, руско производство, по река Дунав за Сърбия.
Сръбската информационна агенция Informer съобщи, че причината, поради която Румъния не позволява Сърбия да получи бронираната техника, е пряката заповед на ръководството на военния блок на НАТО.
На това обръща внимание Любан Каран бивш офицер от сръбското контраразузнаване . „Те разшириха фронталните атаки, участвайки в анти-сръбска дейност и привличат към нея страните-членки на НАТО, с които все още имаме добри отношения. Така на Румъния беше поставена задачата да предотврати транспортирането на модернизираните ни танкове и бронирана техника по Дунава, въпреки че това противоречи на международното право. Това не е просто провокация, но и сигнал, че Сърбия не може да има добри отношения с която и да е съседна страна и че можем да бъдем насилствено лишени от всякаква помощ от Русия ”, подчерта Каран, цитиран от Informer.
Informer припомня, че конвенцията за свободна навигация по река Дунав бе сключена в рамките на Белградската конференция от 1948 г. Според нейните условия СССР, Унгария, Чехословакия, Румъния и Югославия (чийто правоприемник е Сърбия) имат право на свободен пътнически и търговски трафик по река Дунав. След разпадането на СССР правителството на Руската федерация настоя за включването на Русия в страните-членки на конвенцията. Съгласно условията на тази конвенция, допълнена през 1998 г., държавите - страни по конвенцията, имат право да инспектират кораби, но нямат право да възпрепятстват тяхното движение по река Дунав.
Informer
Снимка: © AFP 2019 Marco Bertorello
loading...
Други публикации
Напиши коментар