Хамилтън спечели шеста титла във Формула 1 след второ място в САЩ

Pan.bg 03 ное 2019 | 23:27 views (206) commentaries(0)
img
dnevnik.bg

Люис Хамилтън е световен шампион във Формула 1 за шести път, след като си гарантира титлата два кръга преди края на сезона. Британският пилот на "Мерцедес" завърши втори в Гран при на САЩ на пистата в Остин, финиширайки зад съотборника си Валтери Ботас.

Хамилтън беше близо до това да грабне победата и даде максимума, за да го направи, като Ботас го изпревари само три обиколки преди края на състезанието. Британецът беше с различна стратегия от съотборника си и Макс Верстапен със само едно спиране в бокса. Той запази ресурса на гумите си с добро пилотиране.

С шестата си корона Хамилтън се доближава само на една титла от рекорда на Михаел Шумахер, записан през 2004 г. Британецът оставя зад себе си легендата Хуан Мануел Фанджо, който има пет титли.

Британецът доминира в турбо-хибридната ера на Формула 1, която беше въведена през 2014 г. Серията му беше прекъсната единствено от Нико Розберг през 2016 г., като Хамилтън има пет титли за шест години.

Първата му титла беше спечелена през 2008 г. като пилот на "Макларън".

"Емоциите в мен все още са много силни. Тази титла означава много за мен, благодаря на цялото ми семейство, аз никога не се предавам, това ми предаде моят баща още, когато бях на шест години", каза Хамилтън след състезанието.

Британецът отказа да направи прогноза още колко пъти може да стане шампион.

"Не мога да кажа, не мисля за това. Продължаваме да натискаме, като спортист се чувствам все още свеж и съм добре".

Надпреварата в САЩ беше доминирана от пилотите на "Мерцедес", които отново бяха по-добри от съперниците си. Ботас взе четвъртата си победа през 2019 година и общо седма в кариерата си. Финландецът стартира от полпозишън, но трябваше да се бори до края, за да финишира пръв.

На старта Ботас поведе уверено, като зад него добре потегли Верстапен с "Ред бул". Хамилтън също стартира добре и излезе трети, следван от Шарл Льоклер, а Себастиан Фетел от второ място потъна до пето. Постепенно германецът загуби темпо и се свлече до осмата позиция.

В осмата обиколка пилотъте на "Ферари" отпадна след повреда в окачването и нямаше шанс да продължи.

В челото се очертаха различните стратегии, като Верстапен смени гумите си пръв, а Ботас влезе в бокса веднага след него.

Хамилтън остана на пистата и заложи само на едно спиране, а късно бокса си измести и Льоклер, който обаче беше с по-ниско темпо.

Световният шампион сложи най-твърдите гуми 24 обиколки след началото на състезанието, а малко по-късно през бокса минаха Верстапен и Ботас. Хамилтън излезе пръв и имаше аванс от 9 секунди пред съотборника си, като го задържа дълго зад себе си. Въпреки това финландецът изпревари Хамилтън три обиколки преди края.

След 19 старта Хамилтън има 381 точки, а Ботас е с 314. В битката за третото място в крайнто класиране са въвлечени Макс Верстапен, Себастиан Фетел и Шарл Льоклер. До края на сезона остават два старта - Гран при на Бразилия на 17 ноември и Гран при на Абу Даби на 1 декември.