Горещи новини
- Швеция: Годишна класация на 100-те най-големи военно-промишлени компании в света за 2018 г.
- Турция е замислила смел пробив на пазара на въоръженията
- Във Варна - конференция, посветена на Капитан Петко войвода
- Reuters: САЩ проведоха изпитание на балистична ракета с наземно базиране – второ по рода си след прекратяването на ДРСМО
- Заев: Пътят Скопие-София отвращава, да променим това
- Странната съдба на странните американски летателни апарати Aereon Dynairship
- СИРИЯ : Взрив на може би авиационна бомба ОДАБ-500П разтревожи експертите
- Италианската прокуратура разследва Матео Салвини заради служебни полети
- Вече 10 са пострадалите в пожар на единствения руски самолетоносач
- Вчера Израел и палестинците от Газа си размениха въздушни удари ХРОНОЛОГИЯ

Унгарското параходство МАХАРТ издаде преди години в Будапеща в 13 листа календар с карти на Дунав на граф Луиджи Марсили. В кратките пояснения към изданието на унгарски, руски,немски и английски език се посочва, че “река Дунав през всички времена е била важна артерия на Европа”. От нашите земи са включени Видин, Лом и Русчук. Създателят на картите е военнослужещият от австрийската императорска армия италиански граф Луиджи Фернандо Марсили – учен енциклопедист – географ, картограф, археолог, биолог, военен инженер. Подпомогнат от немския математик Йохан Кристоф Мюлер, Марсили е провел изследвания по всички топографски методи. През 1700 г. той написал голям труд за Дунава в шест тома, илюстриран с прекрасни карти. Издаденият през 1728 г. атлас на Дунава от Марсили бил преиздаден от Хагското издателство Брунесос през 1741 г.

Граф (конт) Марсили е роден на 20.07.1658 г. в най-стария университетски град в Италия – Болоня. През 1679 г. той е включен в състава на венецианското пратеничество в Константинопол. По време на 11-месечния си престой там, той събира първите сведения и данни за замислените от него трудове за Дунав и Дунавския басеин. Три години по-късно ръководи като военен инженер строежа на укрепления за войските на Леополд Баденски срещу турците. През 1683 г. строи едно укрепление на река Раба в Унгария. Там той е ранен, пленен и продаден като роб на турците. Там научава турски език и турските нрави. След освобождението си участва отново в боеве срещу турците при Буда, след това при Кладово и Турну Суеверин, където попада на останките от Траяновия мост на Дунав, после при битките при Смедерево и Видин. След това е пратеник в Константинопол като експерт по определянето на границата между Унгария Венеция и Турция. После пак участва във войните до подписване на Карловацкия мир през 1699 г. През това време този учен енциклопедист – военен инженер, прави карти, измерва скоростта на реките, прави археологични сондажи, определя позициите с астрономически способи, изучава географската среда като цяло, без са изпуска и оръжието. Умира в Болоня през 1729 г., като до края на живота си пише трудове.
Неговият шесттомен труд, озаглавен “Дискрипцион ди Данюб” (“Описание на Дунава”), най-напред разглежда географията на
Към първи том има 19 подробни карти. Изследванията на Марсили достигат до река Янтра, но всъщност се допуска грешка, защото са поставени при устието на тази река Ротциг и Джорджио (Русе и Гюргево). Сам Марисили пише, че Янтра е малка река в България, че не е добре позната, че в много карти изобщо не фигурира. Така че много хора могат да бъдат объркани, когато я търсят. В картата на Марсили Янтра е отбелязана на мястото на река Русенски Лом, където в действителност е Ротциг (Русчук). За дунавския град той отбелязва: “Вместо да се пътува по течението на реката и по море чак до Константинопол, както и по-рано се правеше, сега обикновено се слиза на този кастел, за да се продължи пътя по суша. Фигурирането на Русчук, Гюргево и част от р. Арджеш на картата ни дава повод да считаме, че Марсили не е преместил тези обекти при устието на Янтра, а обратно – “преместил” е Янтра на мястото на р. русенски Лом. За самата река Янтра Марсили пише: “Река от трета класа. Започва от планината Хемус, близо до едно укрепление на римляните, наречено Кабруа (Габрово), и след като потече един терен от 17 мили, се влива в Дунав при Ротциг (Русчук).” Преди кастела Ротциг Марисили е отбелязал развалини на римско селище, именувано Мерлан. За него буквално пише: “Това място е забележително с обширните развалини и постройки, които се простират отсам по продължение на Дунав. Те са съвсем близо до водата и изглежда са останки от стена, някога твърде значителна. Тези развалини се намират на около 2 мили над Ротциг или при устието на Янтра, точка, от която нататък настоящето описание на Дунав не се простира.” Името Мерлан е отбелязано на много карти, но не може да се определи къде точно е било. Карл Шкорпил счита, че това е Стъклен, източно от Свищов. Но Стъклен е на високия бряг и не е край самата река. Селището Мерлан (Мерин) се споменава още през 1598 г. от Рагузиум. Петър Миятев счита, че това селище и било там, където е днешното румънско село Мерлян (Мърляну) на северозапад от Силистра (Виж “маджарски пътеписи на Балканите – ХVІІХІХ в.”). На картата на Марсили обаче Мерлин е на десния бряг срещу с. Остров. Но може да се приеме, че това е остров Люляк (Лелек) на запад от Русе, където действително има следи от римско селище с неопределено име.
По нашия дунавски бряг след река Тимок Марсили дава скици данни на Новосел, Ракитници, филериум, Видин, Рахова (Оряхово), Салауна (Селеновци), Гегенде (Гиген), Никополи, Мерлан – римска развалина при Янтра с приток Орзунта, Ротциг и Гюргево. Марисили описва и останките на римския Константинов мост на Дунав при с. Гиген, който посочва при с. Вадин, негов изходен пункт.
Марсили пропуска някои важни римски старини по нашия бряг. Това се обяснява с обстоятелството, посочено от него: “Само до Видин видях под закрилата на имперската армия, която ми осигуряваше безопасност да работя с успех.”
Въпреки тези неточности трудовете и картите на Марсили за Дунав имат голяма стойност. Те могат да помогнат да се изяснят много подробности от античната география на нашия дунавски бряг. Висока е оценката, която дават за неговите трудове нашите историци Димитър П. Димитров и Васил Гюзелев.
1. Дойков, Васил. Русе в някои стари географски карти, съчинения и надписи. Сп. Исторически преглед, кн. 1, 1975 г.
2. Димитров, Д. П. Археологически изследвания на граф Луиджи Марсили из българските земи в края на ХVІІ в., Годишник на Софийския университет, ИИФ, год. 13, 1946-47 г., стр. 1-62.
3. Гюзелев, Васил. Нови данни за пребиваването на Луиджи Марсирли в българските земи в края на ХVІ в., сп. “Исторически преглед”, кн.8, 1986 г.
loading...
Други публикации
Напиши коментар