Горещи новини
- Forbes: РФ и НАТО влязоха в „морски дуел“ в Крайния Север /СНИМКИ/
- Николай Димов - редактор в "Клуб Криле" от Пловдив, има рожден ден
- CNN: САЩ ще наложат санкции заради Навални през първата седмица на март
- Трима души са изчезнали след катастрофа на китайски кораб край бреговете на Япония
- AFP: Бойци атакуваха база на ООН в Нигерия
- Курсант старши сержант Александър Недялков от ВВВУ "Георги Бенковски" е студент на 2020 година
- Аварийно кацане на EMB-312A Tucano във Венецуела
- В САЩ обясниха при какви условия ще бъдат отпуснати 150 милиона долара за Украйна
- БЛА Boeing Loyal Wingman извърши първия си полет. Успешният тест ускорява програмата на Кралските австралийски ВВС (ГАЛЕРИЯ, ВИДЕО)
- 170 конгресмени с писмо до Блинкен за нарушения на правата на човека в Турция

БЪЛГАРСКИЯТ КОСМОНАВТ ПОЛКОВНИК (О.З.) КРАСИМИР СТОЯНОВ НАВЪРШВА 60 ГОДИНИ
Днес, 24 януари, българският космонавт Красимир СТОЯНОВ навършва 60 години. С пожелания за много здраве и щастие! Напред и нагоре!
От българските ВВС, авиационната общност, и списание КРИЛЕ!
Наздраве!
Биография от Цветан Цаков, списание КЛУБ КРИЛЕ:
СТОЯНОВ, КРАСИМИР МИХАЙЛОВ
Виден български военен пилот, космически учен специалист, преминал пълната подготовка на космонавт-изследовател. Дубльор на втория български космонавт Александър Александров.
Роден на 24 януари 1961 г. в гр. Варна в работническо семейство. Завършил е техникум по корабостроене, специалност “монтьор на корабни машини и механизми” (1979 г.), първи етап по моторно летене в аероклуб Варна (1978-1979 г.), ВНВВУ “Г.Бенковски” – летец-пилот от ВВС, инженер по експлоатация на въздушния транспорт (1979-1984 г.). Изтребител-прехващач, младши пилот, старши пилот, зам.-командир на авиозвено (1984-1986 г.). Преминава пълната подготовка за космонавт-изследовател в центъра за подготовка на космонавти “Ю.А.Гагарин”, СССР, и е дубльор на втория български космонавт Александър Александров (10-17 юни 1988 г.). завършва Висшата военноинженерна академия “Н.Е.Жуковски”, СССР, редовна аспирантура и защитава кандидатска дисертация по аеродинамика, свързана с космическите кораби за многократно използване (въздушно-космически летателни апарати – 1988-1991 г.). Главен конструктор в секция “Аерокосмическа техника и технологии” в Института по космически изследвания (София, 1991 г.). научен сътрудник ІІ степен в секция “Аерокосмически системи за управление” в ИКИ-БАН.
Летял е на 8 типа самолети с около 800 часа общ нальот.
Полковник, инженер. Доктор.
Военен летец втори клас. До 1991 поддържа летателната си подготовка на самолет МиГ-21, но поради ограниченията от недоимъци във военната авиация се прехвърля на самолет Л-29 и продължава да лети без откъсване от научната си дейност по специална програма.
(По автобиографични бележки на Цветан Цаков, 1997 г.)
Стоянов Фрагменти: “България – със силни и железни ВВС?”
• “Във военната авиация ме доведе формирането на дълбоки и трайни следи в съзнанието ми от срещите със спортното летене на летище Калиманци, когато бях на 8 години; стремежът към свободата и бирбата да се побеждават трудностите, които допаднаха изключително много на моя буен и щурав характер, жаждата и желанието ми за преодоляването на всяко поредно предизвикателство със собствени сили и опит, основани на натрупани знания; отпечатъците, които нанесе прочетената от мен литература, и по-точно научно-фантастичното четиво, първите срещи с летци.”
• “За приключения в спортната авиация не искам да говоря. Те
• “Авиаторът според мен трябва да се стреми към пълен професионализъм, без да подценява дори и най-малката подробност. Татко винаги е казвал: “За професионалиста машината винаги може да е приятел и те да се сливат в едно цяло, но машината може да се превърне в неприятел или дори враг, ако не си нащрек и не успееш да я овладееш!”
• “Като свои лични победи смятам преминаването и приучаването на различни типове самолети, стигайки до МиГ-21. Реализацията на всичко мечтано от младите години. Формирането ми като личност и летец. Всичко това се дължи на прекрасните ми колеги и колективите, в които съм бил – те бяха достойни за успеха и победата. Особено ценя възможността да премина и пълната подготовка за космонавт-изследовател, която смятам, е постижение не само за мене, но и за всички, с които непосредствено или косвено сме вървели заедно по пътя си. На всички тях – дълбок поклон! Съкровено в мен е и всичко помня от свръхпрофесионалния опит в отряда на съветските космонавти.”
• “Българската военна авиация в края на ХХ век има криле и тя ще продължи да лети. Изградените и развити традиции, показали на света, че в България има силни и железни ВВС, ще продължават да бъдат стъпало за идните поколения. Дори и в днешните напрегнати делници те показват, че професинолизмът и патриотизмът са живи и че могат да бъдат приоритетно достояние и изцяло отдадени на небето. Българските военни орли ще продължават да летят и на нови поколения самолети, само нека отлетят сегашните изключително трудни за родната ни авиация дни!”
• “Като всеки летец помня първите си самостоятелни полети, първите чудесни чувства от волния парашутен скок, първото тананикане в самостоятелен полет, предизвикано от истината, че летиш сам, първите свредели, първите прехвати.”
• “Не бих желал да си спомням онези черни дни за нашата авиация, за всички прекрасни хора, които попаднаха в черните дупки, но оставиха прекрасни и трайни следи в сърцата ни. Дано все по-рядко, ако може и въобще да не се сблъскваме с тези жестоки “шеги” в авиацията...”
(Из анкета на автора “ХХ век: Българска авиация”, 1997 г.)
loading...
Други публикации
Напиши коментар