Горещи новини
- Планират да въоръжат украинският танк Т-64Е с двуцевно зенитно оръдие
- САЩ не планират да разширяват програмата за обучение на войници от ВС на Украйна /СНИМКИ/
- Девет военни кораба на ВМФ РФ блокираха достъпа до Азовско море за украинския флот /СНИМКИ/
- В Египет дерайлира влак, загинаха осем души
- The National Interest: Бронежилетката не спасява от руския "Винторез"
- Използването на руски дрон-камикадзе показаха на видео
- В Германия оцениха идеята за "връщане на Украйна статута на ядрена държава"
- Създадена е руска система за „въздушно миниране" срещу БЛА
- Премиерът на Чехия иска да разсекрети документ за ситуацията със склада за боеприпаси във Врбетица
- ЧЕХИЯ ГОНИ 18 РУСКИ ДИПЛОМАТИ ЗА ВЗРИВ ВЪВ ВОЕННИ СКЛАДОВЕ. РУСИЯ ПРОТЕСТИРА ОСТРО

Източник: flightzone.bg
Единственият български самолет „Блерио XI“ взема участие в Шуменските маневри, които са генерална репетиция за предстоящата Балканска война. Самолетът лети за атакуващата страна, но след първия разузнавателен полет се поврежда при кацане на импровизираното летище край Разград. Симеон Петров е спешно командирован в Русия за закупуване на още самолети. Изпълнил задачата си, Петров се връща в България към средата на октомври 1912 г. По време на Балканската война извършва редица бойни полети. На 14 март 1913 г. излита със своя самолет „Блерио“ към противниковата столица Цариград, но достигайки предградиета му след Епиват е принуден да се върне поради настаналата лоша видимост, обезсмисляща начинанието.
През Първата световна война Петров е началник на 2-ро аеропланно отделение. Той конструира авиационните бомби тип „Чаталджа“. Впоследствие чертежите са предадени на Германия и бомбата е използвана от Централните сили до края на войната.
През 1919 година майор Петров е уволнен от служба. След това занимава с внос на спортни стоки и най-вече велосипеди. Водач е на българския колоездачен отбор на Олимпийските игри в Берлин през 1936 г. През 1938 година създава дружеството „СИМОНАВИЯ“ (от СИМеОН АВИАтора), което първоначално внася грамофонни плочи от Франция, а по-късно организира производството им в България. Марката на плочите е „Орфей“. Дружеството записва повече от 5000 плочи, които са основа на репертоара на Радио София.
През 1947 година дружеството „СИМОНАВИЯ“ е национализирано и е преименувано „Балкантон“. Самият Петров става работник-бобиньор в софийския Силнотоков завод.
Умира през 1950 година в София на 61 години от инфаркт. Погребан е в тесен семеен кръг.
loading...
Други публикации
Напиши коментар