Горещи новини
- Тurkish Airlines стартира ТК Extra Care – нова програма с фокус върху хигиената на бордал Тя се реализира в колаборация с популярния д-р Мехмет Оз
- Има ли все още хляб в първите разрушители тип Arleigh Burke? Американските ВМС мислят така
- ВМС на САЩ искат по-подробни тестове на новата протикорабна ракета "въздух-повърхност" с голям обсег LRASM
- /ВИДЕО/: Украинските ВС се готвят за „унищожаването на руски бронирани машини в Донбас“
- Индия ще започне лицензирано производство на автомат AK-203 /СНИМКИ/
- Индийските власти решиха да закупят 83 леки изтребителя Tejas /СНИМКИ/
- Boeing и Lockheed Martin коментираха анулирания германски конкурс за тежки транспортни вертолети
- Сенатът на САЩ може да обмисли импийчмънта на Тръмп един час след инаугурацията на Байдън
- Външно министерство Русия коментира решението на САЩ да признаят Куба за спонсор на тероризма
- H160 на All Nippon Helicopter с първия полет

pik.bg
1. Успение на св. Методий Славянобългарски († 885 г.) - той бил по-голям роден брат на славянския равноапостол Константин Философ – свети Кирил. В ранната си младост той бил избрал военно поприще и десет години управлявал някаква славянска област, подвластна на византийския император. Той обаче почувствал Божието призвание, отказал се от високото си положение и постъпил в манастира, намиращ се в планината Олимп (Мала Азия).
Подир някое време тук при него дошъл и по-малкият му брат Константин. От това време те не са се разделяли до смъртта си и заедно извършили великото и забележително дело – създаване на славянската писменост и на християнската просвета всред славяните.
В Моравия светите братя заедно учели народа на христианската вяра с достъпен славянски език и това продължило до смъртта на св. Кирил в Рим. Поради коварните замисли на немското духовенство свети Методий не могъл да се върне в Моравия, а останал в съседната Панония, чийто княз Коцел го върнал обратно при папа Адриан ІІ с молба да го ръкоположи за епископ.
От това време свети Методий от обикновен мисионер станал архиепископ на Панония и Моравия, който се подчинявал направо на римския първосветител. Но клеветите продължавали: ту го обвинявали пред местния княз, че Методий открито изобличава неговия нечист живот; ту на римския папа внушавали, че Методий иска да откъсне от неговия диоцез Моравия и Панония; ту в Цариград изпращали съобщения, че Методий много се приспособил към римския папа.
Поради това великият светител трябвало вече в преклонна възраст навсякъде лично да се явява и да изобличава нанасяните клевети. Най-после враговете успели да го хвърлят в затвора за две и половина години, откъдето бил освободен само поради строгата заповед на папа Йоан VІІІ.
И всред борбата с ожесточените врагове свети Методий продължавал своето дело на славянски равноапостол, като проповядвал словото на божествената истина и като превеждал от гръцки на славянски език свещените книги. Той оставил като скъпоценно наследство превода на всички канонически книги на Свещеното писание и превода на църковноправния сборник Номоканон.
Свети Методий Славянобългарски починал на 6 април 885 г. и бил погребан във Велеград и – според житието му – "лежи във великата моравска църква, от лявата страна, в стената зад олтара на света Богородица". Древната му служба се запазила в ръкописи от ХІІІ век.
ИМЕН ДЕН ПРАЗНУВА: Страхил
2. Св. Евтихий, патриарх Цариградски Патриарх на
loading...
Други публикации
Напиши коментар