Горещи новини
- Аварийно кацане на EMB-312A Tucano във Венецуела
- В САЩ обясниха при какви условия ще бъдат отпуснати 150 милиона долара за Украйна
- БЛА Boeing Loyal Wingman извърши първия си полет. Успешният тест ускорява програмата на Кралските австралийски ВВС (ГАЛЕРИЯ, ВИДЕО)
- 170 конгресмени с писмо до Блинкен за нарушения на правата на човека в Турция
- Япония одобри разходи за поддържане на американски бази в страната - 1,9 млрд.$
- ПГМКР "Св. Никола"-Бургас закупува модерен морски симулатор
- На днешния ден е роден геният Фредерик Шопен. Да го чуем и помълчим ...
- Фото-галерия: Започна изграждането на нов дълбоководен басейн за учебно-практически тренировъчни цели във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“
- Фото-галерия: Във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бе отбелязан Денят на органите за логистично осигуряване – 1 март
- Самолетът "бандит" на Роман Абрамович

pan.bg
Гърция се сдоби с руските системи за противовъздушна отбрана С-300 в края на 90-те години на миналия век на фона на конфликта между Република Кипър и Турция. Първите С-400 бяха доставени в Турция през юли 2019 г. Гръцкият ресурс Pentapostagma определи разликата в доставката на руските зенитни системи. Анкара поръча С-400 още през 2017 г. и многократно настояваше да използва системите, въпреки предупрежденията от САЩ и НАТО за несъвместимостта на този комплекс със западните стандарти. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че турският С-400 "може да застраши съюзническите самолети". Подобни опасения впрочем бяха изразени и относно гръцкия С-300. През 1999 г. западните дипломати посочиха, че С-300, изначално проектиран да противодейства на военните самолети на НАТО и Запада, може да не успее да разпознае изтребителите F-16 на гръцките ВВС като „приятелски“ и ще се опита да ги унищожи. Същото съображение може да бъде отнесено и към турските бойни самолети, летящи в обсега на комплексите. Анкара заплаши, че ще унищожи гръцките С-300, ако бъдат разположени в Кипър. Това доведе до военно-политически безизходица, която беше преодоляна едва след като Никозия се съгласи да върне системата за ПВО в Гърция. В крайна сметка те се озоваха на остров Крит, където остават и до днес. Междувременно официалните лица на турската република говорят в този случай за двойните стандарти на Вашингтон, който се противопоставя на покупките на С-400 от Анкара и е лоялен към доставките на С-300 за Гърция. Анкара продължава да вярва, че има основателни причини да обвинява Алианса в лицемерие - за разлика от Гърция, Турция многократно е подчертавала, че нейният С-400 няма да бъде интегриран в НАТО или други турски системи за ПВО и че е отворен за обсъждане на възможни проблеми при взаимодействието между С-400 и F-35. Но разликата е, че доставката на С-400 за Турция се извършва в момент на напрегнати отношения между Вашингтон и Москва. Придобиването от Гърция на С-300, предназначени за Кипър, се случи по време на близко сътрудничество между САЩ и Русия. „Понастоящем Вашингтон е загрижен за общите външнополитически мотиви на Турция, докато до голяма степен се доверява на Гърция като стълб на стабилността в Източното Средиземноморие. Отношенията между САЩ и Турция са обтегнати, а гръцко-американските отношения
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Л. Дойчинов
По информация на https://topcor.ru
Снимки: https://en.topwar.ru
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/1 СЛЕДВАЩА СНИМКА

loading...
Други публикации
Напиши коментар