Горещи новини
- Sohu (Китай): Русия отправи три предупреждения към Съединените щати
- Компанията Denel ще достави допълнителни БЛА Seeker-400 на ОАЕ
- Египетските ВВС планират значително да обновят парка си от УТС
- Унищожиха с ОТРК "Точка" склад за гориво в Сирия
- Създават ЛГБТ- взвод в армията на Украйна? От Киев отричат
- Фото-галерия: Командването на Военноморските сили поздрави жените във флота по случай 8-ми март
- Русия тества новата си секретна ядрена подводница
- Запознайте се с 5-те супер оръжия на бъдещето на флота на САЩ
- Обръщение на началника на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ по случай 8-ми март
- Сирийският президент и съпругата му с коронавирус. Те са в домашна карантина.

Бившият германски канцлер, председател на съвета на директорите на "Роснефт" и ръководител на комитета на акционерите на Nord Stream AG, Герхард Шрьодер, заяви в интервю за Spiegel, че обединяването на Крим с Русия се дължи на разширяването на НАТО.
Той припомни, че много преди събитията от 2014 г. страните от Източна Европа се присъединиха към Северноатлантическия алианс и това беше тяхното суверенно право - да решат дали да се присъединят към ЕС или НАТО.
"Това е тяхното право <...> Това обаче не свърши дотук, тогава дискусията тръгна в друга посока - и преди всичко заради Америка - относно приемането на Грузия и Украйна в НАТО. Това не беше нищо повече от стратегия за обграждане на Русия, която тогава беше много по-отворена за сътрудничество с Европа, както и с НАТО ", каза Шрьодер.
В същото време бившият канцлер нарече обединението на Крим с Русия "нарушение на международното право".
"Това изявление не засяга въпроса за причините. Предполага се, че Украйна би се присъединила към НАТО, както искаше Америка. Тогава Севастопол, едно от най-важните морски пристанища в Русия, щеше да се озове на територията на западния алианс", добави той.
Що се отнася до методите за международен натиск, бившият канцлер смята санкциите за неефективен инструмент, особено след като нито един руски президент никога няма да върне Крим на Киев.
„Не виждам какво те (санкциите. - Ред.) трябва да постигнат“, каза Шрьодер.
При проблемни ситуации той призова за диалог.
"Само в най-редките случаи натискът работи. Става въпрос за намиране на решения чрез диалог", каза бившият канцлер.
А на думите на интервюиращия, че Русия се е превърнала в „мафиотска държава“, той възрази, че от него „такива етикети няма да чуят“.
Шрьодер вече се обяви за отмяна на антируските санкции, като подчерта, че сътрудничеството с Москва е особено необходимо в настоящата икономическа ситуация.
Крим стана руски регион през март 2014 г. след референдум, проведен след преврат в Украйна. 96,77 процента от избирателите на Република Крим и 95,6 процента от жителите на Севастопол подкрепиха обединението с Русия. Украйна смята полуострова за своя, но временно окупирана територия. Москва многократно е заявявала, че жителите на Крим са взели решение по демократичен начин, в пълно съответствие с международното право и Устава на ООН. Според Владимир Путин въпросът за Крим е
Източник: РИА Новости Снимки: РИА Новости / Илья Питалев
Превод и редакция: pan.бг
loading...
Други публикации
Напиши коментар