Горещи новини
- Инцидент с лек ВТС Y-12Е на замбийските ВВС (фотогалерия)
- Wizz Air осъди "Летище София" ЕАД и ГВА заради еднаквите такси на двата терминала
- Началниците на отбраната на България и РС Македония заедно от София за Брюксел
- Битка за ВВС на Финландия| F18 Super Hornet | Грипен | Rafale | Eurofighter | F35
- „Защита на нашата териториална цялост“: финландските ВВС в Арктика
- WSJ: САЩ може да преразгледат намаляването на войските в Афганистан и Ирак
- Белият дом : Байдън и Путин се споразумяха да поддържат стабилни контакти
- Антъни Блинкен стана шеф на Държавния департамент на САЩ
- ВМС на Китай започва големи военни учения в Южнокитайско море - 27-30 януари
- Руски "авиационен лов" на банди на ИДИЛ показаха на видео
пан.бг
АФП: Ислямисти убиха 100 жители в две села в Нигер
Най-малко 100 души бяха убити от ислямисти в две села в северозападен Нигер. Това съобщи в неделя агенция France-Presse, позовавайки се на местните власти.
„Току-що се върнахме от местопроизшествието - каза кметът на областта Алму Хасане. - В село Чома-Бангу 70 души са убити, в Зарумадарея - 30. Други 25 души са тежко ранени, те са в болницата“. Той отбеляза, че над 100 ислямисти с мотоциклети в две групи едновременно са нападнали двете села.
По-рано в неделя министърът на вътрешните работи на Нигер, обществена сигурност, децентрализация и традиции и религиозни въпроси Алкаш Алхада съобщи за 70 смъртни случая в две села. Според него нападението е извършено на 2 януари в района на Тилабери близо до границата с Мали. Той не изключи, че ислямистите са могли да пристигнат от съседна държава.
В района бяха изпратени допълнителни армейски части. Нигерският портал "Aktyunizhe" съобщи, че наскоро двама ислямисти са били убити близо до едно от нападнатите села от бойците на местната единица за самоотбрана. Възможно е настоящата атака да е била предназначена да накаже жителите на тези места.
Регионът Тилабери е разположен в стратегически важен регион, където границите на три държави - Нигер, Мали и Буркина Фасо - се сливат. В тази част на Африка има ислямисти от Ислямска държава в Западна Африка, екстремистка терористична група, която е структура на Ислямска държава . От 2017 г. в района на Тилабери е в сила извънредно положение. Властите на Нигер наложиха забрана за мотоциклети в Тилабери преди година.
източник ТАСС
Снимка: Ройтерс
loading...
Други публикации
Напиши коментар