Горещи новини
- /ВИДЕО/: Какви съветски оръжия са използвали германците по време на Великата отечествена война?
- Бивш президент на Армения обвини Пашинян в "планирано поражение"
- Грижата за здравето и живота на военнослужещите е на първо място при планиране и участие в учения
- Конференцията на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов продължава утре с „Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2020 г.“
- Курсантите с лично послание от министъра на отбраната за националния празник
- Новите предизвикателства пред въоръжените сили се обсъждат на годишната конференция на началника на отбраната
- 26 февруари 2021, Авиобаза Безмер: Оръжейниците в действие (2-ра част - ГОЛЯМА ФОТОГАЛЕРИЯ)
- Руският флот ще получи автоматизирана система за управление на морската авиация /СНИМКИ/
- Съпругът на Елизабет II претърпя сърдечна процедура
- Българските ВМС няма да участват в противоминното учение Poseidon 21 заради COVID-19

Източник: otbrana.com, Спирдон Спирдонов
Наистина неочаквано. Много хора не вярват. Аз също. Тази вечер, обаче, се обади сина му Нешо, за да ми съобщи тъжната вест. До 14 ч. бяхме заедно в офиса на Съюз на ветераните от войните на България. Подготвихме за изпращане български и руски юбилейни медали по повод 75 години от Втората световна война до областните организации на съюза. Разделихме се на светофара до Министерството на отбраната. Разбрахме се да се видим утре в 10 ч. За голямо съжаление няма да стане. Едва ли е нужно да публикувам неговата биография. Съвместната ми работа с него е като председател на СОСЗР до 2017 г. и член на ИБ на Съюза на ветераните от войните на България.
За 75-та му годишнина – 19 октомври 2016 г., заедно с Димитър Бебенов направихме филм за ген. Тоопалов. Предлагам на вашето внимание дикторският текст:
„Непокорна Стрелча! Тук в подножието на Същинска Средна гора се е родил нашият генерал. Където уникалните природни забележителности се съчетават с невероятен ансамбъл от паметници, които предават историята на поколенията. Преди 140 години Стрелча въстава. Мери ръст с Копривщица и Панагюрище. Днес героизмът на априлци не е забравен. Старите разказват, младите поглъщат патриотичните слова и сами се включват в историческите възстановки от онова време.
От брега на Стрелчанската Луда Яна младият Стоян тръгва към старата столица Велико Търново, за да учи и завърши най-старото ни военно училище. Курсантските години не са леки, но за сметка на това му дават знания и кураж.
Лейтенатската служба на бъдещия генерал започва през 1965 година от Момчилград. Там, на горещата по това време граница с Гърция, той е командир на мотострелкови взвод. Дни и нощи на младежка романтика и на готовност всеки миг от денонощието да защитиш родината си. И така пет години. После заминава за Москва.
Днес 34-ти мотострелкови полк, наследник на славния 10-и Родопски пехотен полк, създаден с Указ на княз Александър Батенберг от 23 декември 1885 г., го няма. Сполетя го съдбата на много български войскови поделения. Остана в историята и място за срещи на ветераните, служили в него. Той даде на България десет генерали, между които и Стоян Топалов. Да ги споменем: Иван Врачев, Делчо Станимиров, Михаил Йовчев, Бойко Миланов,
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Москва остава в сърцето му. Завършва Военна академия „Фрунзе” и Военната академия на Генералния щаб на Въоръжените сили на Русия. От 1993 до 1998 г. е аташе по отбраната на България в Руската федерация. По-късно последователно специализира по международно духовно единство, геополитически анализ и ликвидиране на последици от аварии и катастрофи.
Отново в България. Службата му преминава като адютант на министъра на народната отбраната армейски генерал Добри Джуров, на отговорни длъжности в Командването на Сухопътните войски, за да стигне до първи заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия и Инспектората на Министерството на отбраната. Това са времената на промяната. Най-трудните, когато да си висш офицер се искаше не само дипломи и знания, но и много дипломация.
След 35 години офицерска служба генерал Стоян Топалов преминава в запаса. От 2005-та вече е председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, за да бъде преизбран последователно още два пъти. Съюзът отбелязва сериозно развитие. Излиза и на международната сцена. Става член на Междусъюзническата конфедерация на офицерите от резерва – СИОР към НАТО, домакинства конгреси, езикови академии и други прояви на организацията, което му дава право да бъде неин президент от 2014 до 2016 г. И не само това. Съюзът е член на Международната конфедерация на планинските войски и Международния конслуттативен комитет на офицерите от запаса от Европа и Азия, поддържа отлични връзки със сродните организации в Македония, Сърбия, Румъния, Хърватия и други съседни държави.
Генерал Стоян Топалов е търсен партньор от председателите на съюзите на ветераните от войните, военноинвалидите и военнопострадалите и възпитаниците на Военното на негово величество училища, Школа за запасни офицери и Родолюбиво войнство и гражданство. Не са едно или две военно-патриотичните инициативи, които излизат от него и от екипа му. За военната си служба и за активната обществена дейност е носител на държавни и международни отличия, включително и орден на ООН за участие в миротворческата операция в Камбоджа.“
***
Генерал-лейтенат Стоян Топалов е роден през 1941 г. в Стрелча. Завършва ВНВУ „Васил Левски”, военната академия „М.В.Фрунзе” в Москва и военната академия на ГЩ на Въоръжените сили на Русия. Започва като командир на мотострелкови взвод в Момчилград. През 1972-1973 г. е адютант на министъра на отбраната армейски генерал Добри Джуров. През 1991-1993 г. е първи зам.-началник на генщаба на армията. Бил е военен аташе в Русия. От 2005 г. до 2017 г. бе председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. Носител на български и чуждестранни отличия.“
Поклон пред светлата му памет!
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/3 СЛЕДВАЩА СНИМКА



loading...
Други публикации
Напиши коментар