Горещи новини
- ЗАПОЧНА КОМАНДНО-ЩАБНО УЧЕНИЕ НА ВМС „МОРСКИ ЩИТ 2021”
- Въздушен двубой между авиационни асове над Корея (снимки)
- ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС От УС на Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ)
- Из авиационната история: “Черният четвъртък“ за ВВС на САЩ (фотогалерия)
- ПОТВРЪДЕНО: НА 6 МАЙ ЩЕ ИМА И ВЪЗДУШЕН ПАРАД!
- Началникът на отбраната адм. Ефтимов: "Процедурите и обжалванията в ЗОП създават проблеми в учебната авиация. Надявам се до средата на годината да ги преодолеем"
- ОТЛЕТЯ ЗАВИНАГИ АНГЕЛ МЛАДЕНОВ /БАТЕТО/, РЕДАКТОР В СП. "КРИЛЕ" - ЛЕТЕЦ, О.З. ПОЛКОВНИК
- 12 април - Ден на авиацията и космонавтиката - адм. Емил Ефтимов: „В авиацията надеждите са свързани с F-16 Block 70, в космонавтика - с откриващия се космически център на НАТО“
- Курсантите IV курс във ВВВУ "Г. Бенковски" с първи самостоятелни полети на Pilatus РС-9М във ВВУБ-Долна Митрополия
- 60 години от полета на Юрий Гагарин - 12 април - Ден на авиацията и космонавтиката в Долна Митрополия (ГОЛЯМА ПРАЗНИЧНА ГАЛЕРИЯ)

Загива на 31 март 1952 г. в най-тежкото сражение с диверсантска група в историята на Гранични войски под връх Сарабурун.
В изключително камерен състав и при строго спазване на задължителните противоепидемични мерки в с. Караманово, община Ценово, отдадоха почит на героя-граничар Асен Илиев. Пред белокаменния паметник бяха положени венци и цветя от признателните поколения.
На 31 март се навършват 69 години от гибелта на младежа, дал живота си за защита на държавната граница. В родното село на Асен, останал завинаги на 23 години, все още има хора, които си спомнят за усмихнатия русоляв младеж. За да почетат паметта на героя, дойдоха кметът на селото Бисер Блажев, служители на институции, представители на общинската организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. Местната структура на запасното войнство е приела името на храбрия жител на Караманово за патрон на организацията. Слово за краткия, но достоен жизнен път на Асен Илиев, произнесе секретарят на Народно читалище „Светлина“ Петя Герасимова. Тя припомни героичните събития, разиграли се на граничната бразда в последния ден на март през 1952 година. „Името на Асен Илиев е не само символ на родолюбие, но и ярък пример за младите поколения как се защитава Отечеството, как опазването на държавната граница и сигурността на Родината се поставят пред собствения живот. В паметта на всички той ще продължи да живее като момчето на 23 години, което с геройската си постъпка записа името си със златни букви в историята на Гранични войски и попадна в безсмъртния легион на защитниците на Отечеството ни“, подчерта г-жа Герасимова. Ученици от местното училище представиха в онлайн формат рецитал за безсмъртието на героя. Във фоайето на читалището е подреден възпоменателен кът с документи и материали, посветени на безсмъртното дело на 23 годишния младеж..
Асен Илиев е роден на 24 април 1929 г. в Караманово в семейство на трудови хора. През есента на 1949 г. е призован да отбие воинския си дълг в редовете на родната казарма. По собствено желание той постъпва в Школата за обучение на сержантски състав в Банкя, след което е разпределен да служи в малката застава „Орел“, разположена в Североизточните Родопи. Малко преди зазоряване, в ранното утро на 31 март 1952 г. трима истински
В навечерието на 2 юни 1973 г. в родното село на героя граничар е открит паметник. Любопитен факт е, че застава с името на Асен Илиев има и на грузинско-турската граница.

loading...
Други публикации
Напиши коментар