Горещи новини
- USS Montana е най-модерната нова подводница на американския флот
- Lockheed Martin SR-72 Darkstar: Скоро идва шесто поколение бомбардировач
- Индия смята, че Иран стои зад атентата над израелското посолство в Ню Делхи
- САЩ ИЗВЪРШВАТ КИБЕРАТАКИ СРЕЩУ РУСИЯ, В ОТГОВОР НА ТЕХНИ ПРЕДИ СЕДМИЦА
- Тайното оръжие на американския флот: Нов боен кораб LCS-25
- Хусите са изстреляли осем балистични ракети и 14 дрона в Саудитска Арабия
- Сеул увеличава разходите за поддръжка на американските войски в Южна Корея
- Руското посолство за катастрофата с хеликоптер в Централноафриканската република
- Готова ли е Русия за война с Турция
- В Москва обявиха готовността на РФ да защити ДНР и ЛНР в случай на нападение от украински войски /СНИМКИ/

Източник: Музей на авиацията - Крумово
Късно вечерта на днешния 19-ти януари, през 1915 г., два германски дирижабъла под прикритието на нощта прелитат над Ламанша и бомбардират градчетата Грейт Ярмът, Шерингъм и Кингс Лин. За целта преодоляват над 640 км в едната посока. При нападението загиват четирима души и още 16 са ранени. Но много по-голям от човешките и материални жертви е психологическият ефект. Островът вече не е недосегаем за противника, а вярата в собствената неуязвимост е сериозно подронена.
Ламаншът e едно от големите авиационни предизвикателства, преодоляно от пионерите в световната авиация – с балон от Жан Пиер Бланшар през 1785 г., със самолет от Луи Блерио през 1909 г. и без междинно кацане в двете посоки със самолет от Чарлз Ролс през 1910 г. Събития, приветствани за времето си като върхови постижения на човешката инженерна мисъл и предвестници на свят, в който разстоянията вече не са пречка, а морската повърхност не е непреодолимо препятствие.
Първата световна война много бързо унищожава възторга от всичко това и припомня пророческото изказване на Хърбърт Уелс, направено след полета на Блерио – „Oт военна гледна точка, Англия вече не е недостъпен остров.“ („England is no longer, from a military point of view, an inaccessible island.“). Великобритания – владетелката на океаните, разбира по най-трудния начин, че е уязвима при нападения от небето.
След тези рейдове германските дирижабли спокойно се завръщат в базите си – британските зенитчици и колегите им от прожекторните отделения не успяват да работят в синхрон. Английските пилоти могат да противодействат по един единствен способ – като се издигнат над дирижабъла и пуснат върху него няколко бомби. По-късно британските самолети са въоръжени със специално създадени за целта фугасни патрони, изстрелвани от картечници. Последната бомбардировка на дирижаблите е на 5-ти август 1918 г. когато англичаните успяват да свалят един от петте дирижабъла, прихващайки го още при подхода му към острова.
През Първата световна война с дирижабли и аероплани са извършени около 51 нападения над Великобритания, като цел на 12 от тях е Лондон. Най-успешната бомбардировка над Лондон за германската авиация е на 8 септември 1915 г. Убити са 18 души, 28 са ранени и са нанесени материални щети за сумата от £9, 616.
loading...
Други публикации
Напиши коментар