Горещи новини
- Тъжна вест: Почина о.р.полк. Тодор Тотев
- Ердоган се изказа за Русия и Украйна
- По данни на разузнаването, КНДР е завършила изграждането на нова подводница
- Турция притисна Италия заради реторика: Замрази сделка за закупуване на хеликоптери, иска извинение
- Кедми посочи три варианта за развитие на евентуална война в Донбас
- 36 години от гибелта на л-т Евгени Младенов от 26 РАП
- Загинали при изпълнение на служебния си дълг...
- В Берлин се появи палатков лагер в подкрепа на Алексей Навални и за забрана на "Северен поток 2"
- Генерал от ВС на Украйна: При конфликт с Русия много бих искал дивизиите на НАТО да се появят в страната
- В Китай описаха два сценария на война между РФ и САЩ

Източник: Музей на авиацията - Крумово
През 1936 г. се провежда Първата международна въздухоплавателна изложба в България, състояла се в София от 21 май до 21 юни. Неин инициатор и организатор е Българският аероклуб.
Председател на изпълнителния комитет е: майор Иван Ножаров, а членове-майор Георги Дреников, Йончо Йоневски, капитан Никола Кокилев и Васил Кулев. Тяхната идея е да се даде на изложбата не търговско-рекламен, а научно-пропаганден характер.
Показаните експонати трябвало да запознаят посетителите с развитието на въздухоплаването, със законите, които позволяват летенето, със строежа на въздухоплавателни уреди, двигатели и начина на действието им, а така също и с тяхното приложение.
В изложбата са организирани отдели, които представят различна област от въздухоплаването и дават на посетителя пълна визуална представа за въздухоплаването и приложението му.
Всеки от единадесетте тематично свързани отдела се подготвя от уредник, а главен организатор и координатор на цялата дейност е Васил Кулев, секретар на Българския аероклуб.
Във връзка с изложбата Българският аероклуб отпечатва вестник „Белите Орли”, в който са поместени много снимки и статии от известни личности, свързани с авиацията, както и пътеводител с подробна информация за наличните експонати във всеки отдел, разпределени така:
Отдел Първи: Развитие на световното въздухоплаване. Уредник Васил Кулев. Представя: модели на летателни апарати от началото на тяхната поява и усъвършенствани през годините, диаграми за постижения на скорост, височина, изминато разстояние и др.
Отдел Втори: История на българското въздухоплаване.Уредник Никола Кокилев Представя: макет на „Първото бойно летене в световното военно въздухоплаване”, модел на самолет „Блерио”, с който се извършва първият полет в българско небе, бойният самолет ДФВ, исторически снимки на самолети и български пилоти участвали във войните 1912-1918г., табла, посветени на загиналите български летци, снимки направени от въздуха, самолетната бомба тип „Симеон Петров”, позиви пуснати от самолет над Одрин през 1912г., летателна книжка с донесение от Балканската война,1913г. и др.
Отдел Трети: Атмосфера.Уредник Димитър Бакалов Представя: научни апарати, модели, чертежи и др. демонстриращи свойствата на атмосферата и процесите в нея, аерологически и метеорологически уреди,организацията на службата за времето във въздухоплаването, въздухоплавателни сведения за времето, синоптични карти, статистики, диаграми и др.
Отдел Четвърти: Физически основи на летенето. Уредник инж. Кирил Петков. Представя: научни апарати, модели, чертежи и др. обясняващи принципите на динамичното летене.

(следва
loading...
Други публикации
Напиши коментар